Trwa ładowanie...
d1o1ta0

Michael Bloomberg

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Boston, Massachusetts, USA

d1o1ta0
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA

Michael Rubens Bloomberg to amerykański biznesmen i polityk. Jego firma – Bloomberg LP – jest największą na świecie agencją prasową dotyczacą finansów.

Życiorys

Michael Bloomberg urodził się w 1942 roku w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec pracował jako księgowy. Ukończył w 1964 roku studia na Johns Hopkins University, uzyskując tytuł inżyniera-elektryka. W 1966 skończył studia MBA w Harvard Business School.

Michael Bloomberg w 1973 roku został głównym partnerem Salomon Brothers, banku inwestycyjnego z Wall Street, gdzie zarządzał obrotem akcjami, a następnie rozwojem oprogramowania. W 1981, po przejęciu firmy przez Phibro Corporation, został zwolniony. Założył Innovative Market Systems, która miała zajmować się możliwie jak najszybszym przekazywaniem kluczowych informacji biznesowych.

W 1987 zmieniono nazwę firmy na Bloomberg LP i z czasem wprowadzono szereg dodatkowych produktów jak np. Bloomberg News, Bloomberg Message i Bloomberg Tradebook, Live Radio – Bloomberg. Od 2011 roku wydawany jest magazyn biznesowy Bloomberg Businessweek Polska. Bloomberg LP jest obecnie największą agencją prasową świata zajmującą się rynkiem finansowym.

Michael Bloomberg angażuje się także politycznie – w 2002 roku został prezydentem Nowego Jorku i był nim przez trzy kadencje. Za swoje główne cele w działalności politycznej postawił reformę edukacji oraz walkę z ubóstwem. Michael Bloomberg jak prezydent Nowego Jorku prowadził kampanie na rzecz zdrowego stylu życia i ograniczenia palenia. Popiera prawo do aborcji i związki partnerskie.

Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych filantropów na świecie. Przekazał ponad 4 miliardy dolarów na m.in. programy kontrolujące dostęp do broni i ochronę środowiska. Wspiera także Muzeum Nauki w Bostonie, i utworzył Instytut Bloomberg-Kimmel na Johns Hopkins School of Medicine w East Baltimore, zajmujący się badaniami nad immunoterapią nowotworów. Do 2008 roku wsparł ponad 850 organizacji charytatywnych. W marcu 2017 roku Michael Bloomberg zajął 6 miejsce na liście najbardziej wpływowych filantropów i działaczy społecznych stworzonej przez firmę Richtopia.

Cytaty

  • Reproductive choice is a fundamental human right and we can never take it for granted. On this issue, you're either with us or against us. (Prawo rozrodczości jest podstawowym prawem człowieka i nigdy nie możemy tego uznać za oczywiste. W tej sprawie jesteś z nami albo przeciwko nam.)
  • We're not going to deport 12 million people, so let's stop this fiction. Let's give them permanent status. (Nie deportujemy 12 milionów ludzi, więc porzućcie tę fikcję. Dajmy im pobyt stały.)
  • We will go forward... we will never go back. (Idziemy do przodu... nigdy się nie cofniemy.)
  • And because no matter who you are, if you believe in yourself and your dream, New York will always be the place for you. (Nieważne kim jesteś. Jeśli wierzysz w siebie i swoje marzenia, Nowy Jork zawsze będzie miejcem dla ciebie.)
  • Capitalism works. (Kapitalizm działa.)

Majątek

Majątek Michaela Bloomberga jest szacowany na 53,4 miliardów dolarów. Posiada 88% udziałów w Bloomberg LP.

Życie prywatne

W 1975 roku Michael Bloomberg ożenił się z Brytyjką, Susan Elizabeth Barbarą Brown. Mają dwie córki (Emmę i Georginę), które stały się bohaterkami filmu dokumentarnego „Born Rich”. Para rozwiodła się w 1993 roku, ale pozostała w przyjacielskich stosunkach. Ich córka, Emma, wyszła za mąż za Christophera Frissora, syna miliardera Marka Frissora.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Michael Bloomberg zajmuje 10. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata według Forbes, a 8. miejsce wśród najbogatszych Amerykanów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o1ta0
d1o1ta0
d1o1ta0