Trwa ładowanie...
d2r46tz

Michał Sołowow

Najnowsze informacje
4.2
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kielce

d2r46tz
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Mateusz Skwarczek

Michał Sołowow to polski biznesmen prowadzący głównie inwestycje giełdowe, a także wielokrotnie utytułowany kierowca rajdowy.

Życiorys

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1972 roku w Kielcach. Jest absolwentem kieleckiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej, a także Politechniki Świętokrzyskiej.

Pierwsze kroki w rajdach stawiał jeszcze w wieku 17 lat, jednak brak pieniędzy uniemożliwił mu zakup auta, a przez to również start w wyścigach. Za kierownicę samochodu rajdowego powrócił w 2001 roku. W mistrzostwach Polski Michał Sołowow wystartował ze swoim prywatnym mitsubishi lancer evo, jednak ani w tych, ani kilku następnych zawodach nie odniósł znaczącego sukcesu.

Pierwszy raz na podium klasyfikacji generalnej stanął w 2004 roku jako drugi wicemistrz. Kolejnymi sukcesami w karierze rajdowej Michała Sołowowa był tytuł wicemistrza Europy z 2008 i 2009 roku, a także tytuł mistrza Polski z 2009 roku w klasie S2000.

Majątek

Michał Sołowow jest inwestorem giełdowym. Jego majątek szacuje się na ponad 13 miliardów złotych. Co ciekawe kwota ta przez kilka ostatnich lat znacznie wzrosła. Dobra passa Michała Sołowowa sprawiła, że 3,6 miliardów złotych w 2006 roku wzrosło do rzeczonych 13 miliardów.

Sołowow posiada akcje firm przemysłowych i developerskich. Wśród nich znajdują się Synthos, przedsiębiorstwo z branży chemicznej, czołowy polski producent kauczuku emulsyjnego i tworzyw styrenowych, Cersanit, znana polska firma zajmującą się wyrobem płytek ceramicznych i armatury sanitarnej, Echo Investment działające w branży developerskiej, a także Barlinek, czyli producent wyrobów drzewnych, w tym podłóg drewnianych i biopaliw.

Dawniej Michał Sołowow był równie właścicielem kilku tytułów prasowych, takich jak „Życie Warszawy” czy „Przekrój” oraz rozgłośni radiowej Radio Tak, dziś działającej pod nazwą RMF Maxxx.

Życie prywatne

Córką Michała Sołowowa jest Karolina, prywatnie partnerka kierowcy rajdowego, Rafała Sonika.

Ranking najbogatszych Polaków

Michał Sołowow od kilku lat plasuje się w czołówce rankingu najbogatszych Polaków. Jeszcze niedawno do fortuny rodziny Kulczyków brakowało mu kilku miliardów złotych, a o 2. miejsce na liście rywalizował przez długi czas z potentatem medialnym, Zygmuntem Solorzem-Żakiem. W tym roku wreszcie udało mu się wyjść na czoło stawki – Michał Sołowow to najbogatszy Polak w rankingu z 2019 roku.

Jeszcze w 2006 roku zajmował 3. miejsce w zestawieniu. Wtedy majątek Michała Sołowowa wyceniono na 3,6 miliarda złotych. W 2012 roku nadal zajmował trzecią pozycję, jednak z 7,45 miliardami złotych. W 2017 roku zajął on 2. miejsce na liście.

W 2019 roku majątek Michała Sołowowa wyniósł 13,331 mld zł, co – po raz pierwszy od 2007 roku – dało mu 1. pozycję w rankingu. Biznesmen pozostawił w tyle swojego długoletniego rywala, Zygmunta Solorza, który zajął 2. miejsce z majątkiem o wartości 10,01 mld zł.

W globalnym zestawieniu Michał Sołowow w 2007 roku zajmował 407. pozycję na liście najbogatszych ludzi świata, co stanowiło najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskali Polscy miliarderzy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r46tz
d2r46tz
d2r46tz
d2r46tz