Trwa ładowanie...
d4c39r3

Miedwiediew nie zgadza się na wyższą stawkę za tranzyt gazu

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie zgadza się na zapowiadane przez Kijów podwyżki stawek za tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Powiedział o tym w poniedziałek, w trakcie spotkania z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem - podała agencja Interfax-Ukraina.

Share
d4c39r3

Miedwiediew zapytał na nim Millera, czy ukraińsko-rosyjskie umowy gazowe przewidują podwyżkę ceny tranzytu gazu przez Ukrainę. Gdy ten odpowiedział przecząco, rosyjski prezydent oświadczył: "więc nie płaćcie".

_ Należy działać zgodnie ze zobowiązaniami przyjętymi przez strony (umów gazowych). Nie należy niczego wymyślać _ - dodał Miedwiediew.

O planach podniesienia stawki tranzytowej za przesyłany przez Ukrainę rosyjski gaz mówiła w ubiegłym tygodniu premier Julia Tymoszenko. Z jej wypowiedzi wynikało, że rozmawiała o podwyżce z premierem Rosji Władimirem Putinem podczas spotkania w Gdańsku 1 września.

d4c39r3

Informując o wynikach rozmów z Putinem, Tymoszenko oznajmiła, że od 1 stycznia cena tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy Zachodniej wzrośnie o 65-70 procent. Obecnie Rosjanie płacą 1,7 dolara za przesłanie 1000 metrów sześc. gazu na odcinku 100 km.

Tuż po wypowiedzi ukraińskiej premier wiadomość o podwyżce stawek tranzytowych potwierdził w Moskwie przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

_ Gazprom prognozuje, że w przyszłym roku stawka ta wyniesie 2,56-2,7 dolarów za 1000 metrów sześc. gazu na 100 km _ - powiedział.

Jarosław Junko

d4c39r3

Podziel się opinią

Share
d4c39r3
d4c39r3