Trwa ładowanie...
rosja
17-02-2009 13:55

Miedwiediew polecił obciąć wydatki budżetowe

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił
we wtorek wszystkim strukturom państwa, by przygotowały
propozycje redukcji swoich wydatków w 2009 roku.

Share
Miedwiediew polecił obciąć wydatki budżetoweŹródło: AFP, fot: ALEXANDER NATRUSKIN
d3fxm8q

_ Sytuacja w gospodarce jest niełatwa. Dotyczy to również budżetu. Musimy myśleć o oszczędnościach na wszystkich szczeblach _ - oświadczył Miedwiediew na spotkaniu z kierownictwem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Prezydent zaznaczył, że cięcia wydatków obejmą także jego Administrację (Kancelarię).
_ Nie jest to największa struktura, jednak powinna dawać przykład _- oznajmił.

W niedzielę Miedwiediew powiedział publicznie, że prognozy dla rosyjskiej gospodarki nie są optymistyczne i wątpliwe jest, by kryzys zakończył się w tym roku.

d3fxm8q

Rząd Władimira Putina od kilku tygodni pracuje nad korektą budżetu na 2009 rok. Przy Putinie (w latach 1999-2000 był premierem, a od 2000 do 2008 roku - prezydentem) budżet jeszcze nigdy nie był obcinany. Po raz ostatni miało to miejsce w 1997 roku, czyli na krótko przed krachem finansowym 1998 roku.

Dotychczasowa ustawa budżetowa, uchwalona w październiku, zakłada, że średnia cena ropy naftowej na świecie osiągnie w tym roku 95 dolarów za baryłkę, dzięki czemu gospodarka Rosji wzrośnie o 6,5 proc. PKB.

Dokument ten przewiduje, że PKB wyniesie 51 bln rubli (1,43 bln USD), wydatki - 9 bln rubli (252,6 mld USD), a wpływy z eksportu ropy i gazu - 4,7 bln rubli (131,91 mld USD). Wynika z tego, że połowę wydatków planowano pokryć z "petrodolarów", a drugą połowę - z podatków, akcyzy i ceł.

Eksperci obliczają, że budżet nie bilansuje się już przy cenie 60 dolarów za baryłkę ropy. We wtorek na giełdzie w Nowym Jorku surowiec kosztował poniżej 37 USD za baryłkę.

d3fxm8q

Putin w ubiegłym miesiącu polecił resortowi finansów przygotowanie nowego projektu, opierającego się na założeniu, że średnia cena ropy na świecie w tym roku wyniesie 41 USD.

Zdaniem wicepremiera i ministra finansów Aleksieja Kudrina, wzrost gospodarczy w Rosji w 2009 roku będzie bliski zeru, wobec 6 proc. PKB w 2008 roku i 8,1 proc. - w 2007. Prognozy ekonomistów są bardziej pesymistyczne. Według niektórych gospodarka Rosji w tym roku może skurczyć się nawet o 2-3 proc.

Kudrin przewiduje, że po korekcie deficyt budżetowy wyniesie ok. 8 proc. PKB. Z kolei według doradcy prezydenta ds. gospodarczych Arkadija Dworkowicza deficyt może dojść nawet do 10 proc. PKB.

Aby zmieścić się w granicach deficytu, wyznaczonych przez Kudrina (8 proc. PKB), poszczególnym resortom polecono zredukować wydatki średnio o 15 proc. Będzie to drugie cięcie wydatków w ostatnich miesiącach. Poprzednie - także średnio o 15 proc. - przeprowadzono w końcu 2008 roku.

d3fxm8q

W każdym resorcie cięcia uzależnione są od wielkości wydatków "sztywnych", czyli środków na wynagrodzenia, emerytury, renty, stypendia i inne świadczenia socjalne, a także obsługę zadłużenia. "Pod ochroną" są też m.in. pieniądze na budowę obiektów zimowych lgrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Wiadomo już, że najbardziej ucierpi budżet Ministerstwa Energetyki (redukcja o 33 proc.), Ministerstwa Transportu (30 proc.) i Rady Federacji (30 proc.). Najmniej zamierza się odebrać Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji - 12 proc., Ministerstwu Spraw Zagranicznych - 11 proc. oraz Ministerstwu Edukacji i Nauki - 11 proc.

Resort transportu zapowiedział już, że wydatki na budowę dróg zostaną zmniejszone o 40 proc. Z kolei resort edukacji nauki poinformował, że zrewiduje plany budowy domów studenckich i obiektów dydaktycznych. Natomiast Rada Federacji obetnie wydatki na delegacje służbowe i łączność (senatorom refundowane będą tylko koszty połączeń z macierzystymi regionami).

Rząd dysponuje funduszami rezerwowymi w łącznej wysokości 7,317 bln rubli (206 mld USD). Rezerwy walutowe kraju, których dysponentem jest Centralny Bank Rosji, wynoszą 400 mld dolarów.

Według nieoficjalnych informacji, korekta budżetu miała być tematem posiedzenia rządu 5 lutego, jednak Miedwiediew zaproponował wówczas premierowi, by nie spieszyć się z tym bolesnym - również z politycznego punktu widzenia - posunięciem.

Kudrin zapowiedział w poniedziałek, że projekt nowego budżetu zostanie przedstawiony Dumie w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Jerzy Malczyk

d3fxm8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxm8q
d3fxm8q