Wraca emigracyjny boom. Polacy mieli wracać. Zmienili zdanie
Zarobki w Polsce choć rosną, to nadal są niższe niż na Zachodzie. Firmy zajmujące się rekrutacją i kadrami zwracają uwagę na większe zainteresowanie pracą za granicą. Choć Polacy mieli wracać nad Wisłę, to coraz częściej zerkają w stronę bogatszych krajów UE.
22.11.2023 | aktual.: 22.11.2023 20:07
Rząd Zjednoczonej Prawicy i premier Mateusz Morawicki, wielokrotnie podkreślali, że Polacy wracają do kraju z emigracji. Okazuje się, że niekoniecznie jest tak, jak mówili nam politycy.
Zauważalny wzrost w 2023 roku
Z Raportu Polskiego Forum HR z II kwartału 2023 roku pokazuje, zauważalny jest wzrost w obszarze delegowania pracowników do pracy za granicą. Obroty w tym segmencie wzrosły o ponad 50 proc. - z 64 mln zł w drugim kwartale 2022 roku do 97 mln zł w drugim kwartale 2023 roku – czytamy na portalu pulshr.pl
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Natomiast badanie przeprowadzone w maju 2023 roku przez agencję zatrudnienia Trenkwalder potwierdza rosnące zainteresowanie Polaków pracą za granicą – pisze pulshr.pl.
55 proc. ankietowanych planuje wyjazd zarobkowy za granicę, z czego 10 proc. zdecydowałoby się na wyjazd trwający do 3 miesięcy, 6 proc. do pół roku, 11 proc. do roku, a 15 proc. nie określiło długości wyjazdu. 13 proc. deklaruje chęć wyjazdu na stałe.
Z raportu "Migracje zarobkowe Polaków" agencji Gi Group, na który powołuje się portal, również wynika, że Polacy są coraz bardziej zainteresowani emigracją zarobkową. W 2023 roku niemal 17 proc. badanych deklarowało, że rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy. Zmniejszył się odsetek osób odrzucających taką perspektywę — to niespełna 60 proc. badanych, co stanowi spadek aż o 8,7 pkt proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku i 21,6 pkt. proc. w odniesieniu do września 2021 roku. Wzrósł natomiast odsetek niezdecydowanych. Ich liczba zwiększyła się o niemal 10 pkt proc. w stosunku do lipca 2022 r. i jest najwyższa od 2015 roku.
Powód? Pieniądze
Polacy szukają pracy za granicą z bardzo prozaicznego powodu – jest ona lepiej płatna. Polacy wyjeżdżają z kraju głównie w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Jak mówi pulshr.pl Wojciech Ratajczyk, prezes agencji zatrudnienia Trenkwalder, wiceprezes Polskiego Forum HR, Polacy muszą wykonywać proste prace, to wolą robić to za większe pieniądze, np. w Niemczech.
Dagmara Chudzińska-Matysiak, regional staffing & cross border staffing director w Randstad Polska, podkreśla w rozmowie z portalem, że widoczny jest duży wzrost zainteresowania wyjazdami za granicę z powodów finansowych. Ze względu na inflację oraz wzrost kosztów życia polscy pracownicy poszukują możliwości dodatkowego zarobku. Pomimo tego, że wynagrodzenia w Polsce rosną bardzo dynamicznie, zarobki w krajach zachodnich ciągle pozostają atrakcyjne.