ycipk-2grs7l

Mieszkają z rodzicami. Młodzi Polacy ani myślą o wyprowadzce

Przeciętny młody Polak wyprowadza się z domu rodzinnego, kiedy ma 27 lat, 7 miesięcy i 6 dni. To aż o 9 lat później niż przeciętny Szwed i o dwa lata później niż średnia wieku wyprowadzki Europejczyków. Jaki jest tego powód?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyprowadzka nie wiąże się jedynie z możliwościami finansowymi
Wyprowadzka nie wiąże się jedynie z możliwościami finansowymi (Pixabay.com)
ycipk-2grs7l

– Osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego znacznie utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale większość młodych woli własne "cztery kąty" z prozaicznego powodu – jeśli w danym miejscu planujemy mieszkać dłużej – to najem jest dziś po prostu droższy niż zakup na kredyty – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, firmy która przygotowała zestawienie.

Na tle europejskich państw Polacy wyprowadzają się późno, jesteśmy na 19. miejscu z 32. przebadanych krajów. Choć i tak wygląda to lepiej niż w 2012 roku, wtedy młodzi Polacy wyprowadzali się z domu w wieku 28,5 lat.

Najpóźniej wyprowadzają się obywatele takich państw jak: Czarnogóra, Chorwacja, Serbia, średni wiek to 31 lat. Jest to skutek niskich dochodów mieszkańców tych państw.

ycipk-2grs7l

Szwedzi wyprowadzają się najwcześniej, tutaj przeciętny wiek opuszczenia rodzinnego gniazda wynosi ok. 18,5 lat. Wynika to nie tylko z dobrej sytuacji majątkowej, ale też z tego, że Szwecja to państwo o małej gęstości zaludnienia, przez co młodzi przeprowadzają się do oddalonych miast żeby się dalej uczyć.

Niewiele gorsze w tej kwestii są Luksemburg i Dania, tutaj czas na wyprowadzkę jest w wieku 20-21 lat. Zdaniem Bartosza Turka nie bez znaczenia jest też wychowanie i kultura, które za standard uznają szybkie usamodzielnianie się, a model ten wspierają darmowe szkolnictwo i system stypendiów.

Finanse, a przeprowadzka

ycipk-2grs7l

Wyprowadzka jednak nie wiąże się jedynie z możliwościami finansowymi, widzimy to na przykładzie krajów basenu Morza Śródziemnego. Tam młodzi decydują się na przeprowadzkę później niż ci z państw o podobnym statusie majątkowym z północy.

– Jest to efekt wzorca kulturowego, a w ostatnich latach wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych tylko ten trend wzmacnia – zaznaczył Turek.

To, kiedy wyprowadzamy się, jest silnie zależne od dojrzałości. Od dawna wiemy, że kobiety dojrzewają szybciej. Z danych Eurostatu wynika, że kobiety również szybciej decydują się na wyprowadzkę pomimo niższych dochodów.

W Polsce kobiety opuszczają dom rodzinny w wieku 26,3 lat, mężczyźni 1,5 roku później. W Europie różnica jest jeszcze większa - kobiety opuszczają dom rodzinny w wieku 25 lat, a mężczyźni dwa lata później.

ycipk-2grs7l

Z wyliczeń Expandera wynika, że 120 przeciętnych pensji potrzeba obecnie, by kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych w Warszawie. Niewiele krócej trzeba pracować na mieszkanie w Gdańsku.

(oprac. Oliwia Felczerek)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-2grs7l
ycipk-2grs7l
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2grs7l