Mieszkania w Polsce drożeją i drożeć będą. Ale teraz ich ceny mogą zacząć galopować

Przez ostatnie 7 lat ceny lokali mieszkalnych w naszym kraju wzrosły średnio o 26 proc. Pomimo wrażenia, że wzrost ten jest szybki, okazujemy się europejskim średniakiem. W tym samym czasie ceny mieszkań w UE poszły w górę o 27 proc. Ale wkrótce możemy przegonić unijną średnią.

Mieszkania w Polsce drożeją i drożeć będą. Ale teraz ich ceny mogą zacząć galopować
Źródło zdjęć: © Fotolia
oprac. Konrad Bagiński

Według danych Eurostatu ceny w Polsce idą w górę dość niespiesznie. Ale kiedy przyjrzymy się danym tylko z ostatniego okresu widać, że wzrost przyspiesza. Expander przypomina, że od III kw. 2018 r. do III kw. 2019 r. wzrost cen w naszym kraju (9 proc.) był jednym z najszybszych w UE.

A jeśli wysoka inflacja się utrzyma przez dłuższy czas, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, to mieszkania mogą drożeć znacznie szybciej niż dotychczas.

Biznes Mówi. Bankowość dla najbogatszych. Gościem Wojciech Sieńczyk

"Co ciekawe, wśród państw zbliżonych do nas poziomem rozwoju, u nas ceny rosły najwolniej. Podczas gdy w naszym kraju ceny mieszkań wzrosły o 26 proc., to na Słowacji o 44 proc., a w Czechach o 53 proc. Częściowo może za to odpowiadać poziom oprocentowania kredytów hipotecznych. Na Słowacji jest to średnio ok. 1,5 proc., w Czechach ok. 3 proc., a w Polsce ok. 4,3 proc. Gdyby kredyty były u nas tańsze, to zapewne ceny byłyby jeszcze wyższe" – pisze Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Sadowski sugeruje, że Polska może iść ścieżką Węgier. Tam ceny wzrosły najbardziej w UE – od 2013 r. aż o 88 proc. Wpłynęła na to silna inflacja, która skłania Węgrów do chronienia swoich pieniędzy w inwestycjach w nieruchomości.

"Niestety w Polsce sytuacja zaczyna wyglądać podobnie. Wskaźnik inflacji w grudniu wyniósł aż 3,4 proc. W rezultacie różnica między inflacją a podstawową stopą procentową NBP daje wynik ujemny -1,9 proc. To oznacza trzecią pozycję na świecie, za wspomnianymi już Węgrami oraz za Indiami. Jeśli wysoka inflacja się utrzyma, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, to ceny mieszkań mogą szybko rosnąć" – pisze Jarosław Sadowski.

Dodaje, że jeśli wzrost cen wymusi istotne podwyższenie stóp procentowych, to może to ograniczyć popyt na mieszkania i zatrzymać wzrost cen, a w dłuższej perspektywie może nawet je obniżyć. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że wysoka inflacja będzie przejściowa, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. W takiej sytuacji ceny mieszkań nadal mogą rosnąć, ale tempo nie powinno być bardzo wysokie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (179)