Mieszkanie za remont. Na czym polega?

Mieszkanie za remont jest programem, działającym w niektórych polskich miastach. Podstawowym jego założeniem jest możliwość tańszego wynajmu lokalu, w zamian za wykonanie w nim remontu. Zasady działania tego rozwiązania w poszczególnych miejscowościach różnią się od siebie - jest jednak kilka punktów wspólnych.

Mieszkanie za remont 2024. Zasady, warunki
Mieszkanie za remont 2024. Zasady, warunki
Źródło zdjęć: © Pexels

17.04.2024 10:21

Program Mieszkanie za remont ma pozwolić na wynajem mieszkań na preferencyjnych warunkach osobom, które nie stać na kredyt hipoteczny a wynajęcie mieszkania na warunkach rynkowych - ze względu na osiągane dochody - może stanowić dla nich problem. W programie uczestniczą niektóre miasta i gminy w Polsce - w części z nich nabór wniosków o Mieszkanie za remont w 2024 roku już się zakończył.

Mieszkanie za remont 2024. Zasady wspólne

Szczegółowe zasady działania programu Mieszkanie za Remont są ustalane przez poszczególne gminy. Istnieje jednak kilka wspólnych czynników, dotyczących organizacji i prowadzenia wspomnianego rozwiązania:

  • gmina lub miasto podaje do wiadomości listę lokali komunalnych do remontu
  • osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z programu Mieszkanie za remont, powinny złożyć w tej sprawie wniosek wraz z deklaracją dot. wyremontowania lokalu
  • w przypadku wybrania do programu, należy podpisać umowę z gminą, w której najczęściej wskazany jest zakres prac remontowych do wykonania w zamian za tańszy wynajem lokalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspólne są również niektóre kryteria, dotyczące osób, które mogą wnioskować o przystąpienie do programu Mieszkanie za remont. Najczęściej niezbędnymi do spełnienia warunkami są:

  • stałe zamieszkanie na terenie danej gminy
  • brak prawa własności lub współwłasności nieruchomości, leżącej na terenie gminy (a w niektórych przypadkach również brak jakiejkolwiek własności lokalu)
  • brak zadłużenia z tytułu najmu mieszkania
  • spełnienie kryteriów dochodowych określonych przez gminę.

Podczas rozpatrywania wniosków o Mieszkanie za remont w wielu gminach przyznawane są punkty - ich liczba natomiast może zdecydować o możliwości skorzystania z programu. W części miejscowości określono również dodatkowe kryteria, które wpływają na liczbę przyznanych punktów.

Mieszkanie za remont. Kraków, Szczecin, Łódź. Które miasta wzięły udział w 2024 roku?

Szczegółowe zasady dotyczące kryteriów, jak również zasad działania programu Mieszkanie za remont w danym mieście lub danej gminie, są określane przez poszczególne urzędy. Mimo że szacowane koszty remontu często są wysokie a formalności, które należy dopełnić - ściśle określone, program każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem. W których miastach został uruchomiony w 2024 roku?

Jednym z miast, w których po raz kolejny uruchomiono program Mieszkanie za remont, był Kraków. Nabór wniosków w tej sprawie trwał od 1 do 29 marca 2024 - liczba złożonych podań wielokrotnie przekroczyła liczbę dostępnych lokali. Kolejnymi miastami, w których nabór wniosków o Mieszkanie za remont został zakończony, są między innymi Katowice Chorzów, Jaworzno czy Poznań.

W niektórych miastach natomiast zakończono nabór wniosków na dany okres, ale w 2024 roku uruchomione zostaną kolejne odsłony programu Mieszkanie za remont. Część gmin - na przykład Szczecin - prowadzi również nabory ciągłe a część, mimo udziału w ubiegłorocznej edycji, nie zdecydowała się na kontynuację programu.

Szczegółowych informacji dotyczących zarówno zasad udziału w programie Mieszkanie za remont, jak i lokali przeznaczonych do wynajmu, należy szukać na stronach internetowych oraz w urzędach miast i gmin.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)