Trwa ładowanie...
ke
13-05-2009 12:00

Miliard kary dla Intela

Komisja Europejska (KE) ukarała
największego producenta
mikroprocesorów na świecie. Za praktyki monopolistyczne na Intela nałożono grzywnę rekordowej wysokości 1,06 miliarda euro.

Miliard kary dla IntelaŹródło: Intel
d4lfcb0
d4lfcb0

Komisja Europejska (KE) ukarała największego producenta mikroprocesorów na świecie. Za praktyki monopolistyczne na koncern nałożono grzywnę rekordowej wysokości 1,06 miliarda euro.

Intelowi nakazano powstrzymanie praktyki handlowej, blokującej sprzedaż procesorów jego mniejszego konkurenta, firmy AMD (Advanced Micro Devices).

KE podkreśliła, że Intel udzielał nielegalnych rabatów producentom sprzętu komputerowego (firmom Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC) w zamian za wyłączność lub prawie wyłączność w zaopatrywaniu ich w procesory.

Intelowi zarzucono też, że płacił producentom za wstrzymywanie, bądź opóźnianie, wprowadzania na rynek komputerów z procesorami AMD.

d4lfcb0

KE wszczęła śledztwo przeciwko Intelowi na podstawie skargi AMD.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podkreśliła, że przez wiele Intel szkodził milionom europejskich konsumentów, rozmyślnie blokując konkurencji dostęp do rynku.

Kara, nałożona na Intela jest najwyższą grzywną, orzeczoną przez Komisję Europejska wobec jednego przedsiębiorstwa; poprzednim "rekordzistą" był producent szkła Saint-Gobain, ukarany w zeszłym roku 896 milionami euro za zmowy cenowe.

Intel musi zapłacić grzywnę, wynoszącą 4,15 proc. obrotów tej firmy w 2008 roku, w ciągu trzech miesięcy.

Ukarana firma natychmiast zapowiedziała zaskarżenie niesłusznej - jej zdaniem - grzywny. Szef Intela Paul Otellini oświadczył, że decyzja Komisji Europejskiej była błędna, bowiem nie wzięto pod uwagę, jak silna jest konkurencja na rynku procesorów.

_ Konsumenci nie doznali absolutnie żadnej szkody. Intel odwoła się do sądu _ - powiedział Otellini, po czym dodał, że prawo UE nie zostało naruszone.

d4lfcb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lfcb0