Trwa ładowanie...

Milionowe wyłudzenia VAT. 23 osoby oskarżone

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie milionowych wyłudzeń podatku VAT. Sprawa była prowadzona od 2009 roku przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i katowicką prokuraturę - mówi Maciej Karczyński z ABW.

Share
Milionowe wyłudzenia VAT. 23 osoby oskarżone
Źródło: Thinkstockphotos
dtr3fd4

Akt oskarżenia dotyczy 23 osób. Zarzuca się im oprócz wyłudzeń podatku także działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.

Oskarżeni stworzyli łańcuszek firm zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą. Wystawiano faktury VAT potwierdzające sprzedaż firmom z innych krajów Unii, do których faktycznie nigdy nie dochodziło. Dzięki zerowej stawce podatku VAT w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej, wyłudzali zwrot podatku, a stal trafiała na rynek krajowy. Handlem stalą, która według dokumentów została sprzedana poza Polskę, zajmowały się firmy prowadzone przez tak zwane "słupy".

Według Polskiej Unii Dystrybutorów Stali w 2011 roku budżet stracił na wyłudzeniach VAT w handlu stalą 400 mln złotych.

Pod koniec stycznia produkcję czasowo wstrzymała Huta ArcelorMittal Warszawa, która tłumaczyła, że oprócz spadku popytu nie wytrzymuje konkurencji ze strony stali wprowadzanej do sprzedaży z pominięciem podatku VAT.

dtr3fd4

Podziel się opinią

Share
dtr3fd4
dtr3fd4