Trwa ładowanie...
zbp

Miniony rok był najgorszym dla rynku hipotek od 2005 r.

W 2013 r. udzielono zaledwie 176 tys. kredytów mieszkaniowych, a ich wartość wyniosła 36,5 mld zł. To najgorszy wynik od 2005 r. - wynika z raportu AMRON-SARFiN przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Share
Miniony rok był najgorszym dla rynku hipotek od 2005 r.
Źródło: Fotolia, Fot: Udra11
d25bkpx

Autorzy badania zauważyli, że nawet w najtrudniejszym roku ostatniego kryzysu, czyli 2009, banki udzieliły więcej takich kredytów (189 tys.), a ich wartość sięgnęła 39 mld zł.

Dodali, że sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych w 2013 r. nie poprawiło niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych ani niskie i atrakcyjne ceny nieruchomości. Podkreślili jednak, że rok 2014 powinien być już lepszy.

d25bkpx

Bankowcy ocenili, że niedawno wprowadzony program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania - "Mieszkanie dla Młodych" nie będzie istotnie wspierał sytuacji na rynku mieszkaniowym, gdyż w obecnej formie jego dostępność jest mocno ograniczona. Jak mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, potrzeba znacznie szerszych i kompleksowych rozwiązań.

Bankowcy wskazywali tu: wspieranie długoterminowego oszczędzania w formule kas budowlanych, rozwój społecznego budownictwa czynszowego czy modyfikację rozwiązań dotyczących listów zastawnych i sekurytyzacji.

d25bkpx

Podziel się opinią

Share
d25bkpx
d25bkpx