Trwa ładowanie...

Minister reaguje na żądania rolników. Jest zakaz importu litewskiej wieprzowiny z "czerwonych stref"

Dzień po blokadzie autostrady A2 przez rolników minister rolnictwa zdecydował się na konflikt z Litwinami, ale tym samym odpowiedział na jeden z problemów podnoszonych przez protestujących.

Minister reaguje na żądania rolników. Jest zakaz importu litewskiej wieprzowiny z "czerwonych stref"Źródło: Shutterstock.com
d2vzti8
d2vzti8

W trakcie rozmów z ministrem rolnictwa na blokowanej autostradzie A2 12 grudnia rolnicy wzywali m.in. do ukarania osoby odpowiedzialnej za zgodę na przywóz do polski świń z tzw. stref czerwonych ASF na Litwie. Szef resortu na miejscu zapewnił, że zwolni z pracy odpowiedzialnego za wydanie takiego dokumentu.

Dzień później na stronie Ministerstwa Rolnictwa pojawiła się informacja o tym, że import świń ze wspomnianych obszarów na Litwie został wstrzymany. W oficjalnym komunikacie wskazano, że powodem była konieczność "ochrony polskich producentów trzody chlewnej".

Zobacz też: lokada A2 to jeszcze nic. "Zorganizujemy strajk, który udowodni siłę rolników"

Ujęcie się za polskimi rolnikami naraziło Polskę na konflikt z sąsiadem, który uznał zakaz za niezgodny z unijnymi przepisami i zapowiedział złożenie skargi w Komisji Europejskiej.

– Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada – powiedział Ardanowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vzti8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vzti8