Trwa ładowanie...
d3qhalj

Minister skarbu za debiutem giełdowym Poczty Polskiej

Są dobre przykłady prywatyzacji operatorów pocztowych w Europie - powiedział w czwartek minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Dodał, że jest "admiratorem" debiutu giełdowego Poczty Polskiej.
Share
d3qhalj

Szef resortu skarbu, pytany w czwartek przez dziennikarzy, kto podejmie decyzję o prywatyzacji Poczty Polskiej, jeśli spółka będzie do tego gotowa, odparł: "To nadzoruje minister administracji i cyfryzacji. Jesteśmy w dobrym dialogu".

Karpiński zwrócił uwagę na dobre przykłady prywatyzacji operatorów pocztowych w Europie. "Są dobre przykłady w Europie, które pokazują, że można przejść z własności państwowej na własność państwowo-prywatną czy własność prywatną, zachowując czy nawet podnosząc efektywność działania (spółek - PAP). Takie przypadki analizowaliśmy w ministerstwie. Więc to jest kwestia uzgodnień między dwoma ministrami" - zaznaczył.

Minister skarbu dodał, że jest "admiratorem debiutu giełdowego Poczty Polskiej".

d3qhalj

Wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska mówiła niedawno dziennikarzom, że giełdowy debiut Poczty Polskiej jest możliwy, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania operatora do procesu prywatyzacji. Spółka - jak podkreśliła - musi znaleźć dodatkowe źródła przychodów, które zrekompensują spadek liczby wysyłanych listów.

Prezes narodowego operatora Jerzy Jóźkowiak mówił wcześniej PAP, że analizy związane z planowanym upublicznieniem akcji Poczty Polskiej są prowadzone od kilku miesięcy. "To oznacza wprowadzenie naszej firmy do grupy spółek Skarbu Państwa, które przeszły proces restrukturyzacji i transformacji. Sam fakt przygotowywania się do giełdy stawia przed spółką bardzo klarowne wymogi formalne, jak również dotyczące ładu korporacyjnego" - podkreślił.

"Zakładamy większościowy udział Skarbu Państwa w spółce - co najmniej 51 proc. akcji, a nawet więcej. Nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje w sprawie terminu debiutu na Giełdę Papierów Wartościowych" - dodał Jóźkowiak.

Grupa Poczty Polskiej to m.in.: Bank Pocztowy, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

d3qhalj

Podziel się opinią

Share
d3qhalj
d3qhalj