Trwa ładowanie...

Ministerstwo Finansów. Deficyt na koniec roku powinien wynieść między 10 a 14 mld zł

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek (16 grudnia) o stanie środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec listopada. Znajdowało się tam 1,4 mld euro, czyli 6 mld zł. Tym samym kwota w ciągu miesiąca zmalała o połowę.

Ministerstwo Finansów. Deficyt na koniec roku powinien wynieść między 10 a 14 mld złŹródło: PAP, fot: Rafał Guz/ PAP
dlpid2s
dlpid2s

Ministerstwo Finansów. Deficyt na koniec roku powinien wynieść między 10 a 14 mld zł

Jak czytamy w uzasadnieniu resortu, jest to efekt spłaty kolejnych rat zadłużenia. Jednocześnie MF podaje, że w minionym miesiącu dokonało spłaty prawie 1,1 mld euro kapitału (4,6 mld zł) i 38 mln euro odsetek 162,6 mln zł), redukując kwotę o połowę.

Oglądaj: Waluty. Euro w Polsce? Gut-Mostowy: przedsiębiorcy nie chcą euro, nie powinniśmy wprowadzać

W poniedziałek w Ministerstwie finansów odbyło się posiedzenie senackiej komisji budżetu i finansów publicznych poświęconego nowelizacji tegorocznej ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, czyli tegorocznej ustawy okołobudżetowej.

dlpid2s

Zakłada ona m.in. przekazanie w tym roku z budżetu centralnego dodatkowych pieniędzy dla Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości 2 mld zł i zwiększenie jeszcze w tym roku do 1 mld zł puli na Fundusz Wsparcia Policji.

Ministerstwo Finansów - ustawa budżetowa i dopuszczalny deficyt na przyszły rok

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński przypomniał przy okazji, że resort finansów na przyszły rok przewiduje zrównoważony budżet, natomiast ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 28,5 mld zł.

Przypomnijmy, że zgodnie z dostępnymi danymi resortu finansów deficyt budżetu po październiku br. wyniósł 3,2 mld zł. Dochody budżetu wyniosły 332,9 mld zł, tj. 85,9 proc. dochodów zaplanowanych w tegorocznej ustawie budżetowej w kwocie 387 mld 734,5 mln zł, a wydatki wyniosły 336,1 mld zł, tj. 80,7 proc. planu.

dlpid2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlpid2s