Trwa ładowanie...
dfxk2on

'Minutes': Część członków RPP rozważy podwyżkę stóp w najbliższych miesiącach

Warszawa, 17.09.2015 (ISBnews) - Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) część członków Rady uważała, że w kolejnych miesiącach uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Share
dfxk2on

"Niektórzy członkowie Rady byli natomiast zdania, że w kolejnych miesiącach uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych. Za takim scenariuszem przemawia - ich zdaniem - perspektywa wzrostu dynamiki cen w warunkach prawdopodobnego dalszego ożywienia koniunktury. Podwyższenie stóp powinno być także rozważane - ich zdaniem - ze względu na wzrost ryzyka silnych wstrząsów zewnętrznych, albowiem zwiększałoby ono przestrzeń dla łagodzenia polityki pieniężnej w sytuacji wystąpienia negatywnych wstrząsów" - czytamy w "minutes".

Większość członków Rady uznała, że wobec oczekiwanego utrzymania się stabilnego wzrostu gospodarczego, który nie będzie prowadził do powstania nierównowag w gospodarce, a jednocześnie stopniowego wzrostu dynamiki cen w kierunku celu inflacyjnego uzasadniona jest stabilizacja nominalnych stóp procentowych na obecnym poziomie.

"Część członków Rady podkreślała, że stabilizacja stóp procentowych wspiera odporność polskiej gospodarki na wstrząsy, szczególnie wobec znacznej niepewności co do perspektyw globalnej koniunktury i podwyższonej zmienności na międzynarodowych rynkach finansowych. Niektórzy członkowie Rady wskazywali, że realne stopy procentowe ex ante w Polsce, czyli po uwzględnieniu prognoz inflacji kształtują się na niskim poziomie" - czytamy dalej.

dfxk2on

Większość członków RPP wskazywała ponadto, że ze względu na możliwość silniejszego spowolnienia gospodarczego w Chinach oraz ponowny spadek cen surowców zwiększyła się niepewność dotycząca aktywności gospodarczej i procesów cenowych w Polsce, a bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego i inflacji przesunął się dół. Jednakże członkowie ci oceniali, że najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych, podał bank centralny.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50%, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, stopa redyskonta weksli 1,75%.

Podczas konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Marek Belka mówił, że najbardziej prawdopodobny scenariusz dla polityki pieniężnej w Polsce to utrzymanie poziomu stóp procentowych bez zmian do końca tego roku.

Według analityków bankowych, poziom stóp procentowych nie zmieni się w ciągu najbliższych miesięcy, a większość z nich sądzi, że pierwszych decyzji w tym zakresie powinniśmy spodziewać się dopiero w 2016 r., kiedy rozpocznie się kadencja nowej Rady.

(ISBnews)

dfxk2on

Podziel się opinią

Share
dfxk2on
dfxk2on