Trwa ładowanie...
d11a6k1
28-01-2016 14:07

'Minutes': RPP liczy na utrzymanie się tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Podczas styczniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jej członkowie oczekiwali utrzymania się w kolejnych kwartałach wzrostu popytu konsumpcyjnego na poziomie zbliżonym do poprzednich kwartałów, choć niektórzy oceniali, że dynamika konsumpcji - podobnie jak inwestycji - pozostaje jedynie umiarkowana, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski (NBP).

d11a6k1
d11a6k1

"Członkowie Rady zwracali uwagę na utrzymujący się stabilny wzrost aktywności gospodarczej. Oceniano, że dane o sprzedaży detalicznej wskazują na dalszy wzrost popytu konsumpcyjnego, w tempie zbliżonym do notowanego w poprzednich kwartałach. Wzrost konsumpcji wspierany jest w dalszym ciągu przez rosnące zatrudnienie i dobre nastroje konsumentów. Odnosząc się do inwestycji wskazywano, że ich wzrostowi sprzyja wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych firm, w warunkach stabilnego wzrostu produkcji przemysłowej" - czytamy w "minutes".

Jednocześnie zaznaczano, że skłonność przedsiębiorstw do inwestowania może być ograniczana przez podwyższoną niepewność co do krajowych i zagranicznych uwarunkowań ich działalności. Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że dynamika konsumpcji i inwestycji pozostaje jedynie umiarkowana, podał też bank centralny.

"Członkowie Rady wyrażali opinię, że dynamikę PKB w kolejnych kwartałach wspierać będzie ponowny spadek cen ropy naftowej. Zaznaczano jednak, że niższe ceny tego surowca będą wywierać negatywny wpływ na sytuację finansową części przedsiębiorstw, w szczególności firm z sektora wydobywczego oraz przedsiębiorstw, których produkcja kierowana jest na rynki krajów będących eksporterami netto ropy naftowej" - czytamy dalej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w tym tygodniu, że w 2015 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 3,4% wobec wzrostu o 4,9% w 2014 r. Spożycie ogółem w ub.r. wzrosło o 3,2%, w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 3,1% (w 2014 r. wzrost odpowiednio: 3,1% i 2,6%). Według wstępnych szacunków GUS, wzrost PKB w 2015 r. przyspieszył do 3,6% r/r z 3,3% w 2014 r.

(ISBnews)

d11a6k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11a6k1