Trwa ładowanie...
d313t24

MIR: dotacje i pożyczki muszą być związane z dostarczaniem wiedzy

MIR przestrzega marszałków woj. przed "łatwym" przekazywaniem firmom pieniędzy UE z regionalnych programów operacyjnych - powiedział wiceszef MIR Paweł Orłowski. Dotacje i pożyczki muszą być związane m.in. z dostarczaniem wiedzy, jak prowadzić biznes - podkreślił.

Share
d313t24

Orłowski wraz z innymi przedstawicielami rządu i biznesu spotkał się w poniedziałek z młodymi przedsiębiorcami, finansistami i prawnikami. To inicjatywa Fundacji im. Lesława A. Pagi i Stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę (MRP). Zespół think tanku MRP przygotował "Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy", kompendium wiedzy od strony prawnej dla prowadzących oraz planujących rozpocząć w Polsce działalność gospodarczą.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski podkreślił, że młodzi będą mogli liczyć na wsparcie unijne w programie "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020. Będą to zarówno pożyczki, jak i dotacje. "Pewnie z zasady powinny być to instrumenty zwrotne" - ocenił. Jak mówił, przedsiębiorca zupełnie inaczej dba o kapitał, jeśli jest on zwrotny. Jednak zastrzegł, że w przypadku osób, które mają trudniejszy dostęp do kapitału, trwale bezrobotnych czy pochodzących z miejsc, w których trudno jest prowadzić działalność gospodarczą, warto utrzymać dotacje.

"Przestrzegamy marszałków, którzy udzielają dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych, przed takim +zwykłym+ przekazaniem pieniędzy. () Dotacje, pożyczki muszą być związane z dostarczeniem wiedzy, jak ten biznes prowadzić, jak wyglądają przepisy prawa, jak powstaje biznes plan" - zaznaczył wiceszef MIR.

d313t24

Zauważył, że w nowej perspektywie UE fundusze będą trafiać głównie do mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy będą mogły liczyć na wsparcie UE w przypadku prac badawczo-rozwojowych.

Pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" będą wspierać przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, a z programu "Inteligentny Rozwój" m.in. start-upy, czyli nowo powstające firmy najczęściej związane są z nowymi technologiami.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro. Mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki.

Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych". Z wkładem krajowym wynosi to w sumie 5,43 mld euro. Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób przeznaczono 1 mld 757 mln euro.

d313t24

Budżet programu "Inteligentny Rozwój" sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Obecny na spotkaniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Adam Jasser podkreślił, że początkujący przedsiębiorcy "zderzają się (w Polsce) z dość skomplikowanym zestawem przepisów dotyczących rejestracji firmy, składek, podatków, zobowiązań sprawozdawczych". "Jeżeli do tego dołożymy prawo pracy, przepisy związane z zatrudnianiem, umowy najmu, leasing, kredyt, powstaje ogrom zagadnień prawnych. Z drugiej strony można powiedzieć, że jest to pierwszy test. Kto przez to przebrnie, to może rzeczywiście ma potencjał do prowadzenia biznesu"- zaznaczył.

Jak mówił, z punktu widzenia prawa konkurencji wolny rynek opiera się na trzech zasadach. "Wolność firm nowo wchodzących od działań antykonkurencyjnych innych firm, polegających np. na tym, że się zmawiają, albo, że dzielą między siebie rynek, albo, że tworzą takie bariery wejścia, że drobnym, średnim przedsiębiorstwom trudno jest funkcjonować na rynku" - podkreślił

"Druga zasada to jest równouprawnienie, by wszystkie firmy bez względu na skalę poruszały się w tym samym porządku prawnym, ale także to, żeby nie było nadmiernej interwencji państwa, które będzie decydowało, kto ma wygrać, a kto przegrać. To w oczywisty sposób zakłóca uczciwość konkurencji" - zaznaczył.

d313t24

"Trzecia zasada - to uczciwość konkurencji () odnosząca się do pewnych wartości. Tu chodzi przede wszystkim o to, by posługiwać się w swojej działalności metodami fair wobec swoich konkurentów, dostawców.() Po to konkurujemy, żeby dostarczać konsumentom najwyższej jakości towary i usługi po najniższej cenie, bo bez nich (konsumentów) przedsiębiorstwa nie mogłyby funkcjonować" - dodał prezes UOKiK.

d313t24

Podziel się opinią

Share
d313t24
d313t24