Trwa ładowanie...
d1dtjdd

MIR: postulaty taksówkarzy mogą być uwzględnione w zmienionych ustawach

Taksówkarze domagają się przypisania licencji do osoby i uregulowania kwestii dot. czasu pracy. Resort infrastruktury i rozwoju odpowiada, że te postulaty mogą być uwzględnione w zmienionych ustawach: o transporcie drogowym, prawo przewozowe i o czasie pracy kierowców.

Share
d1dtjdd

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) Piotr Popa poinformował PAP, że w tym roku w MIR odbyły się trzy spotkania konsultacyjne z przedstawicielami taksówkarzy, podczas których przeanalizowano złożone przez branżę propozycje.

"Niektóre z postulatów, w nieco zmodyfikowanej formie, mogą być uwzględnione poprzez zmianę ustaw: o transporcie drogowym, prawo przewozowe i o czasie pracy kierowców. Dotyczy to przypisania licencji do osoby, wprowadzenia do przepisów prawa pośrednika w przewozie osób samochodami z homologacją do dziewięciu osób (w tym jego obowiązków oraz sankcji za działalność niezgodną z prawem) oraz czasu pracy kierowców" - zaznaczył Popa.

Rzecznik MIR dodał, że projekt zmian ustaw, przygotowany w resorcie infrastruktury i rozwoju, jest na roboczo uzgadniany z Urzędem Miasta st. Warszawy oraz ministerstwami gospodarki i sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy (ZZT) "Warszawski Taksówkarz" Artur Wnorowski wyjaśnił PAP, że taksówkarze chcą m.in., by do Peselu kierowcy taksówki była przypisana licencja na wykonywanie usług przewozu osób taksówką. "Teraz na jedną licencję można zatrudnić nawet pięćset osób. To tak jakby jedno prawo jazdy umożliwiało pięciuset osobom jazdę samochodem. Taka personalizacja miałaby służyć temu, by podczas kontroli drogowych policjant, inspektor transportu drogowego czy strażnik miejski wiedział, że dana osoba - legitymująca się prawem jazdy oraz licencją - ma uprawnienia do prowadzenia taksówki" - podkreślił.

d1dtjdd

Jak mówił, obecnie zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie o zdanym egzaminie z topografii danego miasta czy niekaralności, by z dnia na dzień stać się kierowcą taksówki.

Wiceprzewodniczący ZZT "Warszawski Taksówkarz" odniósł się do kwestii "podszywania się" np. busów pod taksówki. "Chcemy, by każdy, kto nie posiada uprawnień do świadczenia usług taksówkowych, był karany sankcjami administracyjnymi. Niezależnie czy będzie to kierowca, czy właściciel firmy lub inny pośrednik" - zaznaczył.

d1dtjdd

Podziel się opinią

Share
d1dtjdd
d1dtjdd