Trwa ładowanie...

Misja kosmiczna Apollo 11 w Google Doodle. 50. rocznica lądowania człowieka na Księżycu

Misja kosmiczna Apollo 11 wystartowała 16 lipca 1969 r. z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral. Jej głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. W piątek, Google Doodle "świętuję" 50. rocznice tych wydarzeń.

Misja kosmiczna Apollo 11 w Google Doodle. 50. rocznica lądowania człowieka na KsiężycuŹródło: twitter.com, fot: @AstroHague
d1omeaz
d1omeaz

Misja kosmiczna Apollo 11 bohaterem Google Doodle. 50. rocznica lądowania na Księżycu

Misja kosmiczna Apollo 11 zakończyła się pełnym sukcesem. Pierwsze lądowanie człowieka na powierzchni Księżyca nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC. Wtedy to Neil Armstrong przekazał Ziemi radosną wiadomość – "Orzeł wylądował".

Inżynierowie zbudowali rakietę na tyle silną, że doleciała do Księżyca oraz statek kosmiczny zdolny odbyć tę podróż w obie strony. Pomocne okazały się doświadczenia twórcy rakiety V2, Wernhera von Brauna. Rakieta "Saturn V" wraz z modułem załogowym miała 111 metrów wysokości, a całkowita masa startowa wynosiła prawie 3000 ton.

Start misji kosmicznej Apollo 11 nastąpił 16 lipca 1969 r. z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Kennedy’ego (na południowo-wschodnim wybrzeżu USA). Początek lotu Apollo 11 spędził na orbicie okołoziemskiej, następnie udał się w trasę liczącą 384 400 km.

Zobacz: Misja kosmiczna Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Lądownik znajdował się pod modułem załogowym, wykonano więc operację polegającą na tymczasowym odłączeniu modułu księżycowego, obrocie reszty statku o 180° i ponownym przyłączeniu lądownika, który teraz umieszczony był z przodu.

d1omeaz

Po trzech dniach Apollo 11 wszedł na orbitę Księżyca. Armstrong i Aldrin przeszli do modułu księżycowego, który został odłączony i rozpoczął historyczne lądowanie.

Astronauci wylądowali na Księżycu 20 lipca 1969 r. Armstrong zszedł po drabince i postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Srebrnego Globu, wygłosił słowa, które przeszły do historii: "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

Czytaj również: "Pan Tadeusz" bohaterem Google Doodle. 185. rocznica publikacji poematu Adama Mickiewicza

Misja kosmiczna Apollo 11 w Google Doodle

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 19 lipca 2019 r. pojawiła się w niej "Misja kosmiczna Apollo 11", by upamiętnić 50. rocznicę 50. rocznica lądowania człowieka na Księżycu.

d1omeaz

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały m.in. urodziny Zofii Nałkowskiej, Juliusza Słowackiego oraz "Solidarność".

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń oraz osiągnięć znanych naukowców, pionierów oraz artystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz