Trwa ładowanie...
d1tighl

Młody sędzia zarobi mniej niż szef sekretariatu

Szefowa sekretariatu będzie mogła zarobić więcej niż młody sędzia. Taką możliwość zakładają proponowane przez ministerstwo zmiany w płacach.

Share
d1tighl

Już wkrótce może się okazać, że pensja kierowniczki sekretariatu będzie wyższa niż młodego sędziego, informuje "Rzeczpospolita".

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje znaczącą podwyżkę uposażeń pracowników i urzędników sądowych oraz prokuratorskich. Średnio mają one wzrosnąć po ok. 154 zł w sądach i po 198 zł w prokuraturze na każdą zatrudnioną osobę. "Rz" doniosi, że na niektórych stanowiskach te podwyżki mogą iść w setki złotych.

Dyrektor sądu, główny księgowy czy kierownik finansowy, mogą liczyć na stawkę wynagrodzenia od 1,8 do 7 tys. zł. Natomiast na stanowiskach specjalistycznych, np. głównego specjalisty, rewidenta czy archiwisty, maksymalna pensja zasadnicza może wynieść 5,2 tys. zł. Sekretarze sądowi czy protokolanci będą mogli liczyć na pensje od 1500 do 4650 zł. Do tego dochodzą jeszcze dodatki za zajmowane stanowisko lub pełnioną funkcję (maksymalnie będzie to więc 2252 zł).

"Rz" informuje, że w sądach i prokuraturach odejdzie się od dotychczasowych kategorii zaszeregowania i przyporządkowanych im widełek kwotowych i zastąpi je systemem widełek kwotowych ustalonych dla poszczególnych grup stanowisk. Ustawa o pracownikach sądów i prokuratur dzieli pracowników na dwie grupy: urzędników i innych pracowników.

d1tighl

Okazuje się, że propozycja ministerialna powoduje, że paradoksalnie personel wykonujący służebną rolę wobec sędziów będzie zarabiał tyle samo, a nawet więcej niż orzekający. "Rz" pisze, że obecnie sędzia sądu rejonowego, który rozpoczyna pracę (nie ma dodatku stażowego i nie pełni w sądzie żadnej funkcji) zarabia ok. 4,9 tys. zł. Po podwyżce dla urzędników jego niewiele starsza koleżanka zatrudniona jako sekretarz sądowy będzie mogła mieć nawet wyższe dochody, gdy zostaną one ustalone w maksymalnej stawce (4650 zł).

Projekt rozporządzenia eliminuje także z wykazu stanowisk urzędniczych tzw. stanowiska funkcyjne, zazwyczaj związane z kierowaniem zespołem pracowników w określonej komórce organizacyjnej. Proponuje, aby zatrudnionym na określonych w spisie stanowiskach, wykazującym się odpowiednimi kwalifikacjami, predyspozycjami i doświadczeniem, powierzać funkcje kierowników, przyznając jednocześnie dodatek funkcyjny z tego tytułu.

d1tighl

Podziel się opinią

Share
d1tighl
d1tighl