Trwa ładowanie...
bieda

Młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem odebrała stypendia

Blisko 90 uczniów i studentów m.in. z rodzin dotkniętych bezrobociem
odebrało w czwartek w Katowicach stypendia im. błogosławionego ks. Emila Szramka. Kandydatów
zgłaszali proboszczowie z archidiecezji katowickiej

Share
Młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem odebrała stypendia
Źródło: © Minerva Studio - Fotolia.com
d4fws31

.

Fundusz stypendialny wspomaga finansowo młodych, zdolnych, niezamożnych uczniów i studentów - od klasy trzeciej gimnazjum do pierwszego roku studiów. "W pierwszej kolejności otrzymuje je młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem" - poinformowała w czwartek archidiecezja katowicka.

Stypendia w wys. od 150 do 300 zł otrzymało w czwartek 86 młodych ludzi z 39 parafii należących do archidiecezji. Ich wysokość zależna była od dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie oraz średniej ocen. "Pieniądze mogą przeznaczyć nie tylko na zakup książek, podręczników, czy na opłacenie kursów, ale także na najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku, takie jak na przykład ubrania i buty" - powiedział PAP przewodniczący kapituły funduszu stypendialnego ks. Robert Kaczmarek.

d4fws31

Dodał, że z każdym rokiem zainteresowanie stypendiami jest większe. "Dotąd, łącznie z tegorocznymi, rozdaliśmy 777 stypendiów" - powiedział przewodniczący kapituły.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Stypendia przyznawała początkowo redakcja tygodnika "Gość Niedzielny". Przybywało potrzebujących, dlatego w 2003 roku powołano Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka.

Błogosławiony ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym oraz podczas drugiej wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go w 1999 roku papież Jan Paweł II - jako jednego ze 108. polskich męczenników drugiej wojny światowej.

d4fws31

Podziel się opinią

Share
d4fws31
d4fws31