Trwa ładowanie...
d3iv7dx

MNiSW: minister nauki spotkała się z Polakami pracującymi w CERN (komunikat)

...

d3iv7dx
d3iv7dx

04.09. Warszawa - MNiSW informuje:

Prof. Barbara Kudrycka odwiedziła dziś Europejskie Centrum Badań Jądrowych CERN pod Genewą. W czasie wizyty podpisano porozumienie włączające polskich naukowców w prace nad nowymi technologiami przyspieszania cząstek elementarnych.

To właśnie w CERN będącym największym ośrodkiem naukowym na świecie zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów, a niedawno potwierdzono istnienie bozonu Higgsa, słynnej "boskiej cząstki" stanowiącej brakujące ogniwo teorii budowy materii. W jej zaobserwowaniu mieli swój udział także polscy naukowcy i inżynierowie. Po tym ważnym wydarzeniu badacze nabrali apetytu na nowe odkrycia.

W czasie wizyty na terenie ośrodka CERN minister nauki towarzyszyli prof. Rolf Heuer i przewodnicząca Rady CERN prof. Agnieszka Zalewska - pierwsza w historii kobieta, która od stycznia 2013 r. kieruje badaniami w tym laboratorium fizyki cząstek. - Wybór prof. Zalewskiej na to stanowisko potwierdza rolę jaką polscy naukowcy odgrywają w pracach CERN - podkreślała prof. Barbara Kudrycka. - Spotykając pracujących tu Polaków, na każdym kroku utwierdzam się w przekonaniu, że jesteśmy nie tylko współwłaścicielami ale i współgospodarzami ośrodka - dodała.

d3iv7dx

Na dzisiejszym spotkaniu w CERN minister nauki zaprezentowano polski wkład w budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC oraz udział Polaków w dwóch eksperymentach prowadzonych przy użyciu detektorów cząstek ATLAS i CMS.

W CERN trwają prace nad zwiększeniem intensywności i energii Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC, w których biorą udział liczni specjaliści m.in. z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN) w Krakowie i Politechniki Wrocławskiej. - Cieszy mnie, że technologie opracowywane na potrzeby badań podstawowych znajdują praktyczne zastosowania w przemyśle i medycynie - mówiła prof. Barbara Kudrycka. - Ich doskonałymi przykładami są radioizotopy i akceleratory do radioterapii produkowane przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy przygotowujące się na przyjęcie pierwszych pacjentów onkologicznych Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN - dodała minister nauki.

W Świerku pod Warszawą wykonywane są elementy akceleratora Linac-4, który będzie wstępnie rozpędzał cząstki wstrzykiwane do LHC. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) dostarczyło już tzw. proton buncher - urządzenie grupujące protony w paczki o odpowiedniej strukturze. Obecnie wykonywane są tam struktury przyspieszające o nazwie PIMS. Jednocześnie CERN myśli już o akceleratorach nowej generacji. Projekt CLIC (Compact Linear Collider) ma na celu opracowanie nowatorskiej technologii przyspieszania cząstek w urządzeniu znacznie mniejszym od dotychczasowych. Podpisane dziś porozumienie włącza w te prace naukowców z NCBJ.


Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem międzynarodowej współpracy naukowej. W pracach CERN bierze udział 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad 8 tysięcy naukowców, techników, inżynierów oraz pracowników administracji. Wśród nich jest ok. 270 uczonych i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków.

d3iv7dx

To właśnie fizycy z CERN po raz pierwszy przesłali informację drogą internetową. 4 lipca 2012 r. uczeni z ośrodka pod Genewą potwierdzili istnienie bozonu Higgsa, co uznawane jest za największe dotychczasowe odkrycie w tym stuleciu. Bozon Higgsa to ostatni brakujący element Modelu Standardowego - teorii opisującej budowę materii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx