Trwa ładowanie...
d2xtm74

MNiSW: nauka i szkolnictwo wyższe - 10 lat w Unii (komunikat)

...

d2xtm74
d2xtm74

30.04. Warszawa - MNiSW informuje:

- W ostatnich latach w infrastrukturę szkół wyższych i instytutów naukowych Polska zainwestowała prawie 29 miliardów złotych - gros tej sumy to pieniądze unijne. Nauka doczekała się największych po 1989 roku inwestycji. Powstało ponad 200 nowych laboratoriów i centrów badawczych. Przebudowano ponad dwa tysiące ośrodków naukowych. Ważne jest, by te inwestycje procentowały, by wykorzystywać tę nowoczesną infrastrukturę - stworzoną dzięki międzynarodowemu wsparciu - również w międzynarodowych projektach badawczych - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Polska nauka i uczelnie są ważnymi beneficjentami wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Ponad 28 mld zł to rekordowe inwestycje w infrastrukturę nauki i szkolnictwa wyższego. Nie ma w Polsce regionu, w którym nie powstałyby w ciągu ostatnich dziesięciu lat np. nowe laboratoria, multimedialne sale wykładowe albo centra nauki.

d2xtm74

Dzięki tym inwestycjom polska nauka dynamicznie się rozwija, a ośrodki badawcze wyposażeniem i aparaturą naukową mogą z powodzeniem konkurować z zagranicznym placówkami oraz być atrakcyjnym miejscem prowadzenia badań przez międzynarodowe zespoły naukowe. Zmieniają się polskie uczelnie. Kształcenie coraz lepiej odpowiada na potrzeby rynku pracy. Podnoszenie jakości kształcenia, dbanie o umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nowoczesna infrastruktura z roku na rok przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów. Studiuje w nich blisko 36 tysięcy obcokrajowców. Szkoły wyższe aktywnie biorą też udział w europejskich programach wymiany studentów i pracowników uczelni. Na wymianę do Polski w minionych latach najchętniej przyjeżdżali m.in. Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Portugalczycy.

Inwestycje unijne to także inwestycje w młode pokolenie zdolnych uczniów, studentów i naukowców, do których adresowane są specjalne programy Ministra Nauki. Program Ścieżki Kopernika rozbudza naukowe pasje najmłodszych. Generacja Przyszłości wspomaga młodych innowatorów, wynalazców, konstruktorów, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach. Z kolei programy TOP 500 Innovators, Brokerzy Innowacji i Inkubator Innowacyjności mają na celu przede wszystkim wspomóc komercjalizację wyników badań prowadzonych na polskich uczelniach oraz zachęcić naukowców do realizowania razem z przedsiębiorcami nowoczesnych projektów. Dzięki realizacji tych trzech programów polska nauka ma większe szanse na dobre wykorzystanie środków w perspektywie 2014-2020. W nadchodzących latach to właśnie na innowacyjne rozwiązania, powstające na polskich uczelniach we współpracy z przemysłem, popłynie największy strumień funduszy.

W załączonych infografikach znajdą Państwo liczby obrazujące skalę inwestycji w polską naukę i szkolnictwo wyższe w ostatniej w ostatniej dekadzie.

Więcej informacji na: https://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/nauka-i-szkolnictwo-wyzsze-10-lat-w-unii.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74