MNiSW: premier wręczył nagrody 45 wybitnym naukowcom (komunikat)
...
11.12. Warszawa - MNiSW informuje:
Premier Donald Tusk wręczył w środę nagrody za najlepsze rozprawy naukowe i dokonania w nauce. - Polska nauka jest dziś w epicentrum swoich możliwości - podkreślał Donald Tusk, przypominając inwestycje w infrastrukturę uczelni i instytutów naukowych, które w ostatnich latach sięgnęły 26 miliardów złotych.
- O dorobku nauki decyduje coś, co jest trudne do wycenienia: wyjątkowy umysł. Ale wielkich naukowych sukcesów nie byłoby, gdyby zabrakło im wsparcia - mówił premier Tusk, deklarując, że w nowej perspektywie finansowej do 2020 roku polska nauka może liczyć na 40 mld zł na rozwój badań i przedsiębiorczości, opartej na współpracy nauki i gospodarki.
W uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Dzisiejsza uroczystość zbiega się z ogłaszaniem pierwszych konkursów w ramach programu Horyzont 2020, który jest wielką szansą dla polskiej nauki - zauważyła prof. Lena Kolarska-Bobińska. W puli tego największego w historii programu finansowania badań naukowych w UE znajduje się blisko 77 mld euro.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wręczyła nagrodę specjalną prof. dr hab. Lidii Bernadecie Brydak za osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad wirusem grypy. - Dzięki takim osobom jak państwo, wygramy europejską konkurencję naukowo-technologiczną - gratulowała wszystkim nagrodzonym naukowcom marszałek Sejmu.
Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół pod kierownictwem inż. Zbigniewa Pilata z Przemysłowego instytutu Automatyki i Pomiarów. Laureatką drugiej nagrody w tej kategorii została dr hab. Grażyna Demenko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sześciu naukowców otrzymało nagrody za osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Wśród nagrodzonych znaleźli się profesorowie: Tomasz Guzik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, Andrzej A. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, Stefan Pokorski z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Trela z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz prof. Michał Tymowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagrody premiera zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 r. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/