Mocne otwarcie
Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a kupujący w głównej mierze koncentrowali się na akcjach największych spółek. WIG-20 zyskał ponad 2%, dzięki czemu zamknął się na nowym średnioterminowym maksimum.
04.04.2011 09:22
Po wyższym otwarciu kupujący podjęli atak na wcześniejsze maksimum na 2846, a kolejne godziny upłynęły pod znakiem konsolidacji w rejonie tego pułapu. W końcówce sesji do głosu ponownie doszła strona popytowa, która skutecznie zaatakowała kolejny opór na 2870. Zamknięcie nastąpiło na górnym ograniczeniu przyspieszonego kanału wzrostowego, ale wymowa sesji jest pozytywna. Rynek wybrał bardziej optymistyczny wariant, a pytaniem pozostaje czy obserwowany w piątek ruch wieńczy strukturę wzrostową zainicjowaną na 2627, czy też rynek będzie realizował znacznie bardziej optymistyczny scenariusz. W przypadku, gdy piątkowy wzrost wieńczy ruch wzrostowy to w najbliższych godzinach należałoby się liczyć z uformowaniem istotnego maksimum, które winno wieńczyć zwyżkę i poprzedzać silniejszy ruch korekcyjny.
Mając na względzie relacje miedzy falami wzrostowymi będę zwracał w najbliższych dniach uwagę na poziom 2898, który aktualnie ma istotne znaczenie dla indeksu. Sforsowanie tego poziomu będzie wskazywało, iż realizowany jest znacznie bardziej ofensywny scenariusz, a kolejne opory w takim wypadku widziałbym na 2920 oraz na 2955. Najbliższe wsparcie dla indeksu znajduje się na 2857, a sygnałem wyczerpania potencjału wzrostowego będzie przełamanie wsparcia wynikającego z wcześniejszego maksimum 2846. W przypadku jego przełamania będę zwracał uwagę na 2814, gdzie znajduje się linia trendu wzrostowego, lub też na 2805.
Generalnie sytuację na indeksie należałoby ocenić pozytywnie, jedynie martwić może dość słabe zachowanie kursu miedzi na rynkach światowych, które oscylują wokół lokalnych minimów. Pytaniem pozostaje czy na obecnych poziomach pojawi się popyt, który wyprowadzi miedź na nowe maksima. Jeśli tak się stanie, będzie to dość istotny argument przemawiający za kontynuację zwyżki. Natomiast pogłębienie korekty poniżej ostatnich minimów będzie miało negatywną wymowę w krótkim terminie i zapewne niekorzystnie obije się na zachowaniu KGHM-u, co z kolei sprzyjałoby scenariuszowi korekcyjnemu.
Tomasz Jerzyk