Trwa ładowanie...

Mogą otrzymać nawet po 75 tys. zł na start!

Do połowy września br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
opublikuje listę rankingową osób, które otrzymają dotacje dla tzw. młodego rolnika. Do ARiMR
wpłynęło 7,7 tys. wniosków, pieniędzy starczy dla ok. 6,5 tys. osób.

Mogą otrzymać nawet po 75 tys. zł na start!Źródło: thinkstock
dt5hpim
dt5hpim

Jak poinformował w środę Departament Komunikacji Społecznej, do Agencji wpłynęło dotychczas ponad 7,77 tys. wniosków od osób starających się o dotacje dla młodych rolników. Wniosków może być nawet więcej, bo dokumenty można było przekazać za pośrednictwem poczty.

ARiMR przyjmowała wnioski o przyznanie takiego wsparcia od 26 kwietnia do 24 czerwca. Na ten cel w tegorocznym naborze przeznaczyła około 500 milionów złotych. Rolnik może otrzymać 75 tys. zł.

Chodzi o działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

dt5hpim

O unijne wsparcie mógł ubiegać się rolnik, który nie ukończył 40 lat i planuje gospodarowanie lub już gospodaruje na własny rachunek. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest posiadanie wykształcenia rolniczego. W przypadku, gdy rolnik go nie ma, będzie musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje w ciągu trzech lat.

W tym naborze wnioski oceniane są według trzech kryteriów: wielkości powierzchni użytków gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz bezrobocia w powiecie, na terenie którego znajduje się gospodarstwo. Pomoc dostaną ci młodzi rolnicy, którzy zbiorą najwięcej punktów. W poprzednich naborach liczyła się kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.

Pomoc przysługuje rolnikom, których gospodarstwo jest co najmniej równe powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju (w 2010 r. było to 10,23 ha) i nie jest większe niż 300 ha. W przypadku województw, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej powierzchni gospodarstwa w kraju (czyli woj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego), rolnik będzie mógł gospodarstwo stopniowo powiększać.

Młody rolnik musi rozliczyć się z 70 proc. otrzymanej z ARiMR kwoty. Osoby, które dostały taką pomoc, najczęściej inwestują w gospodarstwo finansując zakup maszyn i urządzeń.

Lista rankingowa ma być opublikowana na stronie internetowej Agencji (www.arimr.gov.pl) w ciągu 75 dni od chwili zakończenia naboru.

Dotychczas z PROW 2007-2013 została przyznana pomoc dla ponad 17 tys. młodych rolników. Tylko w ubiegłym roku dotacje dostało 12 tys. osób. Agencja przewiduje możliwość ubiegania się o takie wsparcie w kolejnych latach. (PAP)

dt5hpim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5hpim