MON: akt mianowania Witolda Pileckiego na stopień pułkownika (komunikat)
...
21.10. Warszawa - MON informuje:
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się dziś (21 bm.) z najbliższymi pułkownika Witolda Pileckiego. Na ręce córki - Zofii Pileckiej-Optułowicz i syna - Andrzeja Pileckiego szef resortu przekazał akt mianowania Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
Decyzję o pośmiertnym awansowaniu rtm. Pileckiego minister Siemoniak podpisał 6 września br.
W uroczystości uczestniczyli szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł oraz dyrektor Departamentu Kadr MON Andrzej Wasilewski.
Pułkownik Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Jako nastolatek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Będąc oficerem rezerwy został zmobilizowany w sierpniu 1939 roku. Po przegranej kampanii wrześniowej przeszedł do działalności konspiracyjnej początkowo w ramach Tajnej Armii Polskiej, a później ZWZ-AK.
We wrześniu 1940 roku, podczas łapanki w Warszawie, świadomie wszedł w "kocioł" przy al. Wojska Polskiego, aby przedostać się do obozu w Oświęcimiu. Jako więzień nr 4859 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz ("raporty Pileckiego"), przesyłane z obozu przez pralnicze komando do Warszawy i dalej na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 uciekł z obozu. Walczył następnie w powstaniu warszawskim w zgrupowaniu Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niewoli. Po wyzwoleniu oflagu został żołnierzem 2 Korpusu Polskiego.
W październiku 1945, na rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do kraju, by prowadzić działalność na rzecz 2 Korpusu. Został aresztowany w maju 1947 roku i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 w więzieniu na Rakowieckiej. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
W wolnej Polsce w 1990 roku Wojskowy Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza od stawianych mu zarzutów. W 2006 roku otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego. Minister obrony narodowej 6 września 2013 roku pośmiertnie awansował rotmistrza Witolda Pileckiego do stopnia pułkownika.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/