Trwa ładowanie...
dk6c227

MON: min. Siemoniak spotka się z rodzinami ofiar poległych w Iraku i Afganistanie (komunikat)

...

dk6c227
dk6c227

14.09. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak planuje jeszcze we wrześniu spotkanie z rodzinami ofiar poległych na misjach w Iraku i Afganistanie.

Według obecnie obowiązujących przepisów w przypadku śmierci żołnierza w czasie misji wypłacane jest m.in. jednorazowe odszkodowanie w wysokości osiemnastokrotnego wynagrodzenia, gdy uprawniony jest małżonek lub dziecko i dziewięciokrotnego wynagrodzenia dla innego, uprawnionego członka rodziny. Ponadto, z polisy wykupionej przez MON przysługuje odszkodowanie w wysokości 250 tys. zł, zasiłek pogrzebowy, jak również inne świadczenia: zapomogi finansowe, renty rodzinne, stypendia oraz pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki, pomoc rekonwersyjna, która obejmuje doradztwo zawodowe, przekwalifikowanie zawodowe i pośrednictwo pracy. Rodziny poległych żołnierzy otrzymują również pomoc przy uregulowaniu spraw związanych z zakwaterowaniem w lokalu po zmarłym żołnierzu.

Te rozwiązania nie odbiegają od standardów przyjętych w innych krajach. W USA zadośćuczynienie wynosi 100 tys. dolarów. W Niemczech przyjęto kwotę 80 tys. euro, ale obecnie toczy się dyskusja o jej podwyższeniu.

dk6c227

Niemniej jednak MON zamierza podjąć temat jednorazowego zadośćuczynienia dla rodziny poległego, znacząco wyższego niż obecne 18 pensji i nieróżnicującego jak owe wynagrodzenia poległego szeregowego od pułkownika.

Wymaga to jednak nowych rozwiązań legislacyjnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jgr/

dk6c227
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk6c227