Trwa ładowanie...
d2jcw9x
wojsko

MON: najmłodsza jednostka Wojsk Specjalnych AGAT (komunikat)

...
Share
d2jcw9x

23.03. Warszawa - MON informuje:

Najmłodsza jednostka wojsk specjalnych AGAT jest już na półmetku procesu selekcyjnego kandydatów do służby. W połowie roku rozpocznie kurs bazowy, a instruktorami będą doświadczeni amerykańscy Rangersi z 75 pułku Ranger. Pierwszy Zespół Szturmowy osiągnie wstępną gotowość operacyjną do końca 2012 roku.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej z dnia 18 marca 2011 roku rozformowano Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach i rozpoczęto formowanie nowej jednostki wojskowej podległej Dowództwu Wojsk Specjalnych. Jednostka sformowana została 30 czerwca 2011 roku w oparciu o zasoby osobowe rozformowanego OS ŻW. Z dniem 1 lipca 2011 roku weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych i otrzymała nazwę Jednostka Wojskowa AGAT. Jednostka odziedziczyła nazwę i tradycje sławnego Oddziału Dywersji Bojowej AGAT, który walczył w okresie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Podlegał Kedywowi (Kierownictwu Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej i wsławił się m.in. zamachem na Frantza Kutsherę, szefa SS i policji dystryktu warszawskiego.

d2jcw9x

Współczesny AGAT jest jednostką specjalną przeznaczoną do wykonywania zadań szturmowych w tym zapewnienia wsparcia bojowego (kinetycznego) operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne, a także wykonywania akcji bezpośrednich na tyłach i w ugrupowaniu przeciwnika na wskazane cele. Ponadto może prowadzić operacje przeciw terrorystyczne, przeciw partyzanckie i ochrony infrastruktury krytycznej państwa. Jednostka swoją strukturą oraz przeznaczeniem będzie odpowiednikiem amerykańskiego 75. pułku Ranger (75th Rangers Regiment) oraz brytyjskiego Special Forces Support Group (SFSG). W swojej strukturze posiada zespoły szturmowe, pododdziały wsparcia przeciwpancernego, przeciwlotniczego, artyleryjskiego, naprowadzania lotnictwa i ognia artylerii.

JW AGAT dowodzi płk Sławomir Berdychowski, były żołnierz JW GROM.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x