MON: nowy system szkolenia wojsk (komunikat)

...

23.08. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:

Rok 2010 jest niezwykle istotny dla całych Sił Zbrojnych RP. Zakończono rządowy program profesjonalizacji armii. Trwa proces zmian struktur organizacyjnych, uruchomiono 14 programów operacyjnych zakupu nowych systemów uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Rozpoczęto także wdrażanie nowego "Modelu szkolenia SZ RP w warunkach profesjonalizacji".

Nowy model zakłada 3-letni cykl szkolenia żołnierzy, prowadzony w dwóch etapach. Pierwszy, rozłożony na dwa lata, zakłada prowadzenie szkolenia indywidualnego i zgrywania pododdziałów z szerokim wykorzystaniem symulatorów i w trakcie ćwiczeń na przykoszarowych placach ćwiczeń i poligonach. Etap drugi przewiduje zgrywanie sił w ramach modułów bojowych i utrzymywanie ich w gotowości do wykonywania zadań w systemie narodowym, sojuszniczym, a także w misjach poza granicami naszego kraju. W ten model wpięto również system szkolenia ochotników zgłaszających się do Narodowych Sił Rezerwowych, których nabór ruszył z dniem 1 lipca 2010 r.

W roku 2010 r. w budżecie MON na rozwój systemu szkolenia przeznaczono o kilkaset milionów złotych więcej niż w roku ubiegłym. W tej kwocie są zapisane: zakupy paliwa i środków bojowych, pozyskiwanie nowych symulatorów i trenażerów, modernizacja szeroko rozumianej bazy szkoleniowej. Zabezpieczone środki finansowe pozwolą zrealizować wszystkie przyjęte zadania, w tym także przygotowanie naszych żołnierzy do udziału w misjach poza granicami kraju. Zakres szkolenia poszczególnych jednostek wynika z zadań stawianych im w 2010 r., uwzględnia ponadto proces przezbrajania w nowe rodzaje uzbrojenia i specjalistycznego sprzętu wojskowego oraz ewentualne zmiany w strukturach organizacyjnych i dyslokacji.

Ciągłość szkolenia według przyjętych programów gwarantuje przydzielony na ten rok limit paliw i środków bojowych. Systematycznie zwiększa się wykorzystanie najnowszych systemów uzbrojenia. Dla przykładu, w porównaniu do roku 2009 założono ponad dwukrotne zwiększenie zużycia amunicji kalibru 30 mm dla armat KTO Rosomak, blisko 50 procent więcej amunicji strzeleckiej nowych kalibrów, w trakcie ćwiczeń operatorzy odpalą również więcej rakiet przeciwlotniczych. Cały czas do jednostek trafiają kolejne egzemplarze symulatorów i trenażerów. W tym roku pojawią się m.in. dwa kolejne symulatory broni strzeleckiej Śnieżnik, trenażery dla KTO Rosomak i bojowych wozów piechoty.

O intensywności procesu szkolenia niech świadczy fakt zaplanowania w kraju ponad 550 ćwiczeń rożnego szczebla, a także udział naszych żołnierzy w 22 manewrach o charakterze międzynarodowym. Wśród najważniejszych tegorocznych przedsięwzięć wymienić trzeba przede wszystkim udział naszych Wojsk Specjalnych w ćwiczeniu Jackal Stone'10 oraz ćwiczeniu operacyjnym Anakonda'2010 z udziałem jednostek ze wszystkich rodzajów wojsk. Zwłaszcza to drugie wymaga doskonałego przygotowania żołnierzy i sprzętu do wykonania wszystkich zadań, które będą realizowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Bemowie Piskim i Wicku Morskim oraz na poligonach morskich i lotniczych.

O ciągłości prowadzonego w armii szkolenia świadczy też fakt nieustannego przygotowywania żołnierzy do udziału w kolejnych zmianach w misjach poza granicami kraju, w tym 3000 do misji ISAF w Afganistanie. Wspomnieć też trzeba o okręcie ORP "Kontradm. X. Czernicki", który przez cały rok 2010 jest oddelegowany do stałego zespołu sił przeciwminowych NATO, pełniąc w nim funkcję jednostki dowodzenia, a wydzielony skład osobowy i samoloty MiG-29 w ramach misji Orlik-3 pełnią kilkumiesięczny dyżur chroniąc przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
wojskokomunikatszkolenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)