MON: polsko-koreańska umowa o współpracy obronnej (komunikat)

...

22.10.2013 | aktual.: 22.10.2013 14:38

22.10. Warszawa - MON informuje:

Przebywający w składzie delegacji prezydenta RP w Korei sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek oraz minister obrony narodowej Republiki Korei Kwan Jin Kim podpisali we wtorek (22 bm.) w Seulu umowę między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei o współpracy w dziedzinie obronności.

Umowa określa przyszłe obszary polsko-koreańskiej współpracy, w tym m.in. udział jednostek wojskowych w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach, wymianę doświadczeń w sferze planowania obronnego, wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych.

W dokumencie jest mowa również o współpracy w zakresie nauki i badań wojskowych oraz o wzajemnym wspieraniu inicjatyw w dziedzinie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Współpraca dotyczyć będzie również kwestii modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wymiany doświadczeń w obszarze zastosowania wojskowych systemów informatycznych, technologii informatycznej i łącznościowej.

Za nadzór nad stosowaniem umowy odpowiedzialni będą: minister obrony narodowej i minister gospodarki w imieniu strony polskiej; Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii w imieniu strony koreańskiej.

Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową nastąpi w drodze ratyfikacji bez uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie.


W maju 1995 r. przedstawiciele resortów obrony Polski i Korei podpisali list intencyjny między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Korei w sprawie polepszenia wymiany wojskowej i współpracy, w którym jako podstawowe obszary wspólnego zainteresowania wskazano wymianę personelu wojskowego, szkolnictwo wojskowe, logistykę i operacje pokojowe. Z prawnego punktu widzenia list ten nie był aktem wiążącym lecz deklaratywnym, dlatego praktyczne zastosowanie jego postanowień było bardzo utrudnione.

W związku z tym, w styczniu 2007 r. Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON wystąpił z inicjatywą opracowania i zawarcia bilateralnej umowy regulującej organizację współpracy wojskowej między Polską a Koreą. Propozycja ta została zaakceptowana przez koreańskie organy wojskowe. Na początku rozmów jednomyślnie ustalono, że przyszła umowa będzie stanowić traktat w myśl art. 2 ust. 1 lit. a Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r. (Dz. U. z 1990 r. nr 74, poz. 439). Umowa została podpisana 22 października br. w Korei.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
obronnośćkorea płd.polska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)