Trwa ładowanie...
d49e2dl
pogoda

MON: wojsko gotowe do walki z powodzią (komunikat)

...
Share
d49e2dl

17.05. Warszawa - MON informuje:

Zgodnie z "Planem użycia Sił Zbrojnych w sytuacjach kryzysowych" wojsko dysponuje odpowiednimi siłami i sprzętem w gotowości do użycia na terenach zagrożonych powodzią.

Aktualnie do realizacji zadań związanych z akcją przeciwpowodziową w gotowości do użycia jest ok. 8 tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, rożnego typu terenowe pojazdy samochodowe oraz śmigłowce transportowe.

d49e2dl

Wydzielone grupy żołnierzy są gotowe do ewakuacją ludności i mienia, ochrony terenu zagrożonego powodzią czy wsparcia akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawę i odbudowę zniszczonych dróg i mostów.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest realizowane na podstawie wniosku wojewody do Ministra Obrony Narodowej a następnie decyzji ministra o jego użyciu.

Szefowie Wojewódzkich Sztabów Wojskowych (WSzW) w Krakowie, Rzeszowie i Katowicach uruchomili grupy operacyjne do monitorowania sytuacji. Dzięki stałemu roboczemu kontaktowi WSzW z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego czas procesu decyzyjnego związany z użyciem wojska jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Ponadto na polecenie ministra obrony jednostki inżynieryjne stacjonujące w zagrożonych powodzią województwach pozostają w stanie podwyższonej gotowości do działania.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d49e2dl

Podziel się opinią

Share
d49e2dl
d49e2dl