Trwa ładowanie...
da37p1i

MON ws. pomocy wojska dla powodzian (komunikat)

...

Share
da37p1i

09.08. Warszawa - Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Wojsko pomaga ofiarom powodzi i uruchomiło most powietrzny do Bogatyni

Żołnierze Wojsk Lądowych biorą aktywny udział w walce z żywiołem w rejonie Bogatynia - Radomierzyce - Zgorzelec. Obecnie w akcji uczestniczy ponad 460 żołnierzy, a blisko 250 pozostaje w odwodzie. Do akcji na terenie Dolnego Śląska skierowano żołnierzy oraz sprzęt ewakuacyjny. Łącznie 750 żołnierzy zmaga się ze skutkami powodzi, zabezpiecza wały i prowadzi działania pomocowe.

Z lotniska we Wrocławiu i w Zgorzelcu operują 4 śmigłowce z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Na bieżąco do Bogatyni śmigłowce dostarczają żywność z wojskowych zasobów. Kolejne 4 maszyny znajdują się w pogotowiu na lotnisku w Tomaszowie Mazowieckim. Po południu przetransportują pomoc organizacji humanitarnych m.in. PAH i Caritas. Będzie to m.in. żywność, środki czystości, telefony i woda.

da37p1i

W sumie do walki ze skutkami powodzi skierowano żołnierzy 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, 1 Brzeskiej Brygady Saperów z Brzegu i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. W pierwszym etapie, kiedy najważniejsza była walka z wodą, żołnierze aktywnie uczestniczyli w ewakuacji osób z terenów zalanych. W rejonie Bogatynia - Zgorzelec - Radomierzyce przez ponad dobę działało ponad 300 żołnierzy Wojsk Lądowych. Wykorzystywali do tego 5 pływających transporterów samobieżnych (PTS), sześć łodzi desantowych, 8 zestawów niskopodwoziowych oraz inne pojazdy specjalistyczne. Drugim polem działania było umacnianie wałów, by ograniczać możliwość przelania się wody na większe obszary.

Po przejściu fali powodziowej żołnierze przystąpili do niesienia pomocy humanitarnej dla mieszkańców zalanych miejscowości. Z uwagi na zniszczone drogi i mosty większość darów przetransportowano drogą powietrzną. Z zasobów Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przekazano do dyspozycji sztabów kryzysowych ponad 5 ton żywności i 7700 kompletów zawierających materace, pościel i koce. W dniu dzisiejszym (tj. 9 sierpnia) śmigłowce z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej będą przewozić dary zebrane przez Caritas i Polską Akcję Humanitarną.

Ponieważ na terenach dotkniętych powodzią brak jest wody pitnej do Bogatyni i okolic wysłane zostały trzy cysterny z wodą, która zostanie dostarczona bezpośrednio do poszkodowanych.

Wykorzystując specjalistyczny sprzęt żołnierze już teraz biorą udział w akcji sprzątania po przejściu fali powodziowej. Pomagają ludności w wybieraniu naniesionego przez wodę mułu, zniszczonych mebli i innych przedmiotów. W sumie bezpośrednio w akcji zaangażowanych jest blisko 500 żołnierzy i ciężki sprzęt.

da37p1i

Na terenach zniszczonych przez wodę działa grupa ekspertów, w tym żołnierzy wojsk inżynieryjnych, która dokonuje oszacowania strat i planuje miejsca ustanowienia przepraw tymczasowych, które mają zastąpić zniszczone mosty.

W odwodzie pozostaje kolejnych 250 żołnierzy Wojsk Lądowych, którzy mogą być niezwłocznie skierowani do zagrożonych rejonów. Utrzymywana gotowość użycia ciężkiego sprzętu inżynieryjnego.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

da37p1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da37p1i
da37p1i