Trwa ładowanie...
d4bsuhj
wojsko
05-08-2010 09:02

MON ws. profesjonalizacji Sił Zbrojnych (komunikat)

...

Share
d4bsuhj

05.08. Warszawa - Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła dziś raport z realizacji "Programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP na lata 2008 - 2010" w wersji przygotowanej przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Główne obszary transformacji Sił Zbrojnych określone w dokumencie to m.in.: zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej (z możliwością jego odwieszenia) z równoczesnym zawieszeniem obowiązku odbywania przeszkolenia wojskowego; utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych (NSR); zmiany w organizacji szkolenia oraz zmiany w zakresie infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy.

W celu usprawnienia procesu naboru i szkolenia kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych opracowano "Koncepcję systemu naboru i szkolenia kandydatów na szeregowych zawodowych", zgodnie z którą szkolenie kandydatów na szeregowych zawodowych w ramach służby kandydackiej obejmuje etapy szkolenia podstawowego (3 miesiące) oraz specjalistycznego (do 3 miesięcy).Proces szkolenia żołnierzy NSR będzie realizowany głównie w czasie ćwiczeń wojskowych. Żołnierze NSR będą mogli też odbywać ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa, jednak nie częściej niż jeden raz w ciągu roku kalendarzowego. Mogą też zostać zobowiązani do odbycia ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych w okresie obowiązywania przydziału kryzysowego.

W latach 2008-2009 zrealizowano szereg przedsięwzięć organizacyjno-szkoleniowych oraz opracowano niezbędne dokumenty normujące proces szkolenia i kształcenia. M.in.: opracowano Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP, programy szkolenia podstawowego i specjalistycznego oraz znowelizowano i dostosowano do 3 letniej struktury szkolenia pododdziałów programy strzelań z broni strzeleckiej i z wozów bojowych. W celu sprawdzenia nowego modelu szkolenia w latach 2008-2009 przeprowadzono szkolenie pilotażowe.

d4bsuhj

W dziedzinie dostosowania infrastruktury do potrzeb profesjonalnych Sił Zbrojnych zrealizowano szereg przedsięwzięć w obszarze infrastruktury wojskowej, zakwaterowania i wyżywienia żołnierzy. Wprowadzono m.in. świadczenie mieszkaniowe. Nowe przepisy o zakwaterowaniu stanowią też, że bezpłatne zakwaterowanie w koszarach przysługuje żołnierzom w służbie kandydackiej, w służbie przygotowawczej oraz powoływanym do NSR. Od 1 stycznia 2010 r. zmienione zostały zasady bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ral/

d4bsuhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bsuhj
d4bsuhj