Trwa ładowanie...
d1mjg91
budapeszt

MON ws. spotkania ministrów obrony państw UE w Budapeszcie (komunikat)

...

Share
d1mjg91

24.02. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:

W czwartek i piątek na Węgrzech, w kraju poprzedzającym przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej, odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentować będzie podsekretarz stanu ds. polityki obronnej w MON pan dr Zbigniew Włosowicz.

Zgodnie z aktualnymi zasadami wprowadzonymi przez Traktat z Lizbony, sesje robocze ww. spotkania odbędą się pod przewodnictwem wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa pani Catherine Ashton, która odpowiedzialna jest za realizację i koordynację całości unijnych działań w dziedzinie stosunków zewnętrznych.

W trakcie pierwszego dnia obrad przedstawiciele resortów obrony, wraz z przewodniczącym Komitetu Wojskowego UE, dowódcami operacji i misji wojskowych UE oraz szefem Sztabu Wojskowego UE będą dyskutować na temat misji i operacji wojskowych prowadzonych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO). Dotyczy to: morskiej operacji EUNAVFOR Atalanta u wybrzeży Somalii, misji szkoleniowej EUTM w Somalii oraz misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie. Ponadto obecnie prowadzone są wstępne analizy dotyczące ewentualnego rozpoczęcia przez UE nowej misji, poświęconej budowie regionalnych zdolności morskich w Rogu Afryki (Regional Maritime Capacity Building).

d1mjg91

W drugim dniu obrad, podczas sesji roboczych z udziałem sekretarza generalnego NATO Anders Fogh Rasmussena, ministrowie omawiać będą problematykę współpracy strategicznej UE z organizacjami międzynarodowymi: NATO oraz ONZ. Ponadto rozmowy dotyczyć będą głównych kierunków rozwoju WPBiO w ramach ostatnio zgłoszonych inicjatyw wielonarodowych: tzw. listu weimarskiego, skierowanego do wysokiej przedstawiciel oraz propozycji pooling and sparing, polegającej na gromadzeniu i udostępnianiu przez państwa członkowskie UE zdolności wojskowych.

Więcej informacji: http://www.eu2011.hu/event/informal-meeting-eu-defence-ministers

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1mjg91

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjg91
d1mjg91