Monitoring GPS i nagrywanie tras przejazdów ułatwiają zarządzanie każdą flotą samochodową
Monitoring GPS i nagrywanie tras przejazdów ułatwiają zarządzanie każdą flotą samochodową. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i taksówek oraz autokarów. W ten sposób kontroluje się również dostawców jedzenia i kurierów. Co daje korzystanie z monitoringu pojazdów firmowych?
Raporty z lokalizatorów
Dzięki lokalizatorom GPS oraz vehicle camera, generuje się raporty, w których zbiera się wszystkie istotne informacje na temat trasy przejazdu samochodu firmowego. Monitoring floty umożliwia sprawdzenie, kiedy uruchomiono silnik pojazdu, gdzie znajdowały się miejsca postoju i utrudnienia na trasie, a także, kiedy kierowca przekraczał dozwolone prędkości i jechał inną drogą niż powinien. Szczegółowy raport daje dokładny obraz trasy przejazdu oraz sposobu, w jaki kierowca wykonuje swoje obowiązki. Dodatkowo lokalizator i wideorejestrator umożliwiają sprawdzenie, które przejazdy były wykonane w celach służbowych, a które w celach prywatnych.
Raporty z lokalizatorów pozwalają sprawdzić nacisk na oś pojazd ciężarowego, co ułatwia pracę logistyków i spedytorów. Dane umożliwiają dokonanie analizy wykorzystania pojazdu na podstawie średniego obciążenia ciężarówki w celu optymalnego planowania załadunków i rozładunków w przyszłości. Dodatkowo raport wykazuje, kiedy kierowca przekroczył dozwolony czas pracy oraz odpoczywał. Lokalizator GPS oraz vehicle camera mogą być zamontowane w każdym samochodzie wchodzącym w skład firmowej floty, dlatego oba urządzenia przydają się w szczególności, gdy jeden spedytor zajmuje się planowaniem wielu tras przejazdów dla różnych pojazdów.
Obniżenie kosztów prowadzenia działalności
Korzystanie z lokalizatorów GPS oraz vehicle tracking pozwala obniżyć koszty związane z eksploatacją samochodów firmowych. Kierowcy rzadziej wykonują przejazdy prywatne samochodem służbowym, a także decydują się na ekonomiczną jazdę, dzięki której maleje zużycie paliwa. Ponadto kontrola pracowników zmniejsza liczbę mandatów udzielanych kierowcom. Przekroczenie prędkości lub złamanie przepisów prawa drogowego jest widoczne dla pracodawcy, dlatego kierowcy jeżdżą ostrożniej.
Raporty dotyczące obciążenia pojazdów dodatkowo wpływają pozytywnie na stan techniczny samochodów ciężarowych i dostawczych. Spedytorzy oraz logistycy nie dopuszczają do przeciążenia pojazdów, chroniąc je przed szybkim uszkodzeniem. W ten sposób obniża się koszty napraw samochodów ciężarowych, a także zabezpiecza się firmę przed niemożnością wykonania zlecenia z powodu uszkodzenia pojazdu i oczekiwania na jego naprawę.