Trwa ładowanie...
dnqpt1m

Monnari miał po IV kw. '09 29,9 mln zł straty netto, a nie 2,9 mln zł zysku

9.4.Warszawa (PAP) - Spółka Monnari Trade SA miała po IV kw. 2009
r. 29,9 mln zł jednostkowej straty netto, a nie, jak podała
wcześniej, 2,9 mln zł zysku netto. Na obniżenie...

dnqpt1m

9.4.Warszawa (PAP) - Spółka Monnari Trade SA miała po IV kw. 2009 r. 29,9 mln zł jednostkowej straty netto, a nie, jak podała wcześniej, 2,9 mln zł zysku netto. Na obniżenie wyniku miało wpływ utworzenie dodatkowych odpisów oraz rezerw o wartości 32,6 mln zł.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, pogłębiający się kryzys gospodarczy szczególnie mocno dotknął handel detaliczny, w tym segment odzieżowy. Spadek sprzedaży w spółkach zależnych i w spółce dominującej zmusił zarząd firmy do podjęcia nadzwyczajnych działań.

"W zakresie utraty wartości aktywów zarząd podjął decyzję o utworzeniu odpisów w wysokości 100 proc. wartości inwestycji finansowych oraz innych aktywów powiązanych z tymi inwestycjami, w związku z tym, że w chwili obecnej nie może oszacować, jaką przedstawiają wartość odzyskiwalną" - podała spółka.

Jednostkowy zysk operacyjny, w wyniku przeprowadzonych zmian, zmniejszył się o 8,4 mln zł i wyniósł 10 mln zł (w poprzednim raporcie spółka podała, że ukształtował się on na poziomie 18,4 mln zł).

dnqpt1m

Firma utworzyła odpisy i rezerwy z tytułu aktualizacji wartości składników aktywów finansowych (udziały, obligacje) w pełnej wysokości oraz należności w związku z ogłoszeniem upadłości firmy zależnej Molton w łącznej kwocie 18,7 mln zł (a nie, jak podano wcześniej, 9,2 mln zł).

Według zarządu firmy, znacznie zwiększyło się ryzyko nie odzyskania należnych kwot od Moltonu.

Monnari zawiązała rezerwy na potencjalne zobowiązania w postaci gwarancji bankowych, w związku z ogłoszeniem upadłości Moltonu, w wysokości 1,6 mln zł, podczas gdy w poprzednim raporcie kwota rezerw z tego tytułu wynosiła 0,6 mln zł.

Wynik obniżyły też aktualizacje wartości udziałów w kwocie 1 mln zł oraz należności w kwocie 1,7 mln zł w związku z sytuacją na rynku rosyjskim spółki zależnej OOO MOD, a także aktualizacja wartości akcji w kwocie 5,6 mln zł i należności w kwocie 0,1 mln zł w związku z sytuacją na rynku niemieckim spółki zależnej Mattoni AG.

dnqpt1m

Dokonana została też m.in. aktualizacja wartości obligacji w wysokości 8,9 mln zł i należności w kwocie 0,6 mln zł od spółki Roy SA, w związku ze zwiększonym ryzykiem nie spłacenia tych kwot.

Na zmianę wyników i dokonanie odpisów wpłynęła, poza pogłębiającym się kryzysem gospodarczym, odmowa banków dotycząca kredytu w wysokości 10 mln zł w pierwszym etapie, a w następnym 30 mln zł, co spowodowało brak możliwości dofinansowania działalności spółek zależnych w okresie kryzysu, a także sposób prowadzenia upadłości likwidacyjnej spółki zależnej Molton.

"W konsekwencji trudnej sytuacji spółki, zarząd podjął rozmowy z potencjalnymi inwestorami oraz pracuje nad planem restrukturyzacji spółki" - podano w raporcie.

Na poziomie grupy wyniki zmieniły się w sposób następujący: firma miała 28,9 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, a nie 104 tys. zł zysku netto oraz 16,5 mln zł straty operacyjnej, a nie 3,7 mln zł zysku operacyjnego. (PAP)

morb/ pam/

dnqpt1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnqpt1m