Trwa ładowanie...
dtby8hj
dtby8hj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Morawiecki i Mazzucato o nowym podejściu do innowacji (opis)

Potrzebujemy nowych reguł obejmujących innowacje, bo nie stanowią one własności tylko jednej firmy, ale są efektem pracy wielu pokoleń - mówił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki. Prof. Mariana Mazzucato podkreśliła, że innowacje nie są sprawą tylko technologiczną, ale też społeczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dtby8hj

Podczas dyskusji panelowej o gospodarce, będącej częścią Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" wraz z profesor Marianą Mazzucato z University College w Londynie wicepremier przekonywał, że dla innowacji państwo jest niezwykle ważne.

Morawiecki podkreślił, że państwo z jednej strony chce wspierać innowacyjność, ale drugiej należy myśleć o różnych systemach opodatkowania tych wynalazków. "Mówimy tylko o różnych systemach ujęcia owoców wysiłków całych pokoleń. No bo jeśli myślimy, że te wynalazki, które widzimy dzisiaj (...), są wynalazkami jednej osoby czy też zespołu, to nie jest prawda. To jest dziedzictwo wielu pokoleń. (...) To nie może należeć do ludzi, którzy (...) dali radę wyciągnąć wartość dodaną z tych wynalazków" - mówił Morawiecki.

Nawiązał do powstania iPhone'a i iPada - produktów amerykańskiego giganta elektronicznego Apple. Jak przypomniał, nie powstałyby one bez wcześniejszych prac państwowych instytucji, m.in. takich jak DARPA (ang. Defense Advanced Research Projects Agency, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

dtby8hj

Powiedział również, że nowe mechanizmy państwa okazały się niezmiernie ważne, gdy ponad 120 lat temu uderzały w monopole i kartele. "Dzisiaj mamy nowy globalny monopol, oparty na poziomie innowacji, którego sobie nie wyobrażaliśmy nawet 20 lat temu. Natomiast nie mamy reguł i zasad, które mogłyby na to zareagować" - mówił Morawiecki.

"Dlatego potrzebujemy nowego słownictwa, potrzebujemy nowych zasad współpracy państwa i firm" - dodał.

Prof. Mazzucato zwróciła uwagę, że innowacje nie są sprawą tylko technologiczną, lecz także społeczną. "Potrzebujemy nowych instytucji, nowych organizacji, nowych tak naprawdę państw socjalnych; nie zniszczenia ich, ale raczej ich aktualizacji" - zaznaczyła.

"W tej chwili mamy tak ogromny strach, tworzone są mury pomiędzy krajami, niektóre kraje obwiniają inne czy też nowych aktorów: imigrantów albo sektor publiczny. Naprawdę nie sądzę, by jakikolwiek kraj w Europie był w stanie sam sobie poradzić z tymi wyzwaniami" - mówiła.

dtby8hj

"Zdecydowanie musimy przejść z dyskursu strachu do dyskursu możliwości i przywrócić plan społeczny. To będzie inne myślenie o innowacjach" - dodała Mazzucato.

Według profesor innowacje należy też rozumieć jako kolektywne tworzenie majątku i dobrobytu, który pochodzi od pracowników sektora publicznego, prywatnego, małych, średnich i dużych firm.

Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" zorganizowano przy okazji odbywającego się w Warszawie szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej.

dtby8hj

Podziel się opinią

Share
dtby8hj
dtby8hj