Trwa ładowanie...
d18p6uh
30-09-2016 14:25

Morawiecki: KERM rozpatrzy ok. 20 projektów ustaw resortów gosp. do końca roku

Warszawa, 30.09.2016 (ISBnews) - Wicepremier Mateusz Morawiecki na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) przedstawił listę ok. 20 projektów ustaw, które mają być gotowe do końca tego roku. Do najważniejszych z nich zaliczył m.in. kodeks dla biznesu, prawo wodne i prawo energetyczne.

d18p6uh
d18p6uh

"W Ministerstwie Rozwoju liczba gotowych projektów ustaw jest 12. Są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej. Jest ustawa o zmianie ustawy kodeks postępowania administracyjnego, ustawa w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, ustawa prawo o miarach, ustawa w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia KERM.
Wicepremier wymienił także takie ustawy, jak: ustawa w związku z sukcesją w przedsiębiorstwie, skrócenie przechowywanie akt pracowniczych, ustawa o prostej spółce akcyjnej i projekt pakietu do konstytucji dla biznesu. "Pan prezydent zażyczył sobie, aby na "Kongresie 590" [planowanym na 17-18 listopada] przedstawić szczegóły konstytucji dla biznesu. Oczywiście to zrobimy, a wcześniej przedyskutujemy to na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów" - zapewnił Morawiecki.

Wymienił również projekt o nadzorze technicznych, ustawę o systemie instytucji rozwoju, o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ustawę o ubezpieczeniach eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. "To jest pakiet ustaw, który już jesienią zamknie komplet ustaw dotyczących optymalnego funkcjonowania i najwyższego standardu funkcjonowania instytucji rozwojowych" - dodał wicepremier.

Dodał, że KERM będzie również rozpatrywał projekt ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, o usługach płatniczych, kredycie konsumenckim, ustawę o obrocie instrumentami finansowymi.

"[Przedstawimy] także ustawy przygotowywane przez inne resorty - w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ustawa o wyposażeniu morskim, [...] a także inna ustawa, która będzie też do końca roku, to ustawa o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest to jeden ze sztandarowych projektów PiS" - wskazał Morawiecki.

d18p6uh

Dodał, że w Ministerstwie Energii jest kilka projektów ustaw: o biokomponentach i paliwach ciekłych, prawo energetyczne, zmiany do ustawy prawo geologiczne, prawo wodne oraz o służbie geologicznej. Z kolei przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest przygotowywany kodeks budowlany, który znajduje się w ostatniej fazie przygotowawczej.

Premier Beata Szydło dodała, że do priorytetów należy także projekt dotyczący mieszkalnictwa Mieszkanie+.

Morawiecki podkreślił, że wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański będzie czuwał, aby te wszystkie projekty były zgodne pod względem prawa unijnego.

"To wszystkie ustawy, które chcemy przyjąć do końca tego roku. Myślę, że ten katalog nie jest zamknięty" - podsumował Morawiecki.

(ISBnews)

d18p6uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18p6uh