Trwa ładowanie...
d2yrwc7
10-03-2017 18:05

Morawiecki: Rynki kapitałowe będą się lepiej rozwijały

Propozycje legislacyjne rządu spowodują, że rynki kapitałowe będą się znacznie lepiej rozwijały - powiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Izb Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

d2yrwc7
d2yrwc7

"Propozycje, które mam na myśli, to choćby Real Estate Investment Trust, czyli takie specjalne wehikuły inwestycji zarówno w nieruchomości komercyjne, jak i w nieruchomości mieszkaniowe" - mówił Morawiecki.

Wicepremier wyjaśnił, że propozycje rządu mają związek z programem Mieszkanie plus. Zapewnił on również, że rynek obligacji korporacyjnych oraz rozwój rynku obligacji samorządowych będzie rozwijany w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Jesteśmy dzisiaj w stanie pewnego przełomu, ale również niedorozwoju na skutek różnych zawirowań z ostatnich wielu lat, no i na skutek tego, że nasza gospodarka rośnie praktycznie od zera przez ostatnie 25 lat" - mówił.

Morawiecki podał szacunkowe dane, z których wynika, że na rynku polskim brakuje około miliona mieszkań. W Polsce przypada 353 mieszkania na tysiąc mieszkańców, a standard europejski to około 550 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Wicepremier wyliczał, że mamy około 2 mln do 2,5 mln mieszkań w tak zwanym substandardzie - budowanych z wielkiej płyty czy bez ciepłej wody - które wymagają remontu.

d2yrwc7

"Licząc w ten sposób brakuje nam około 3 milionów mieszkań. Jeżeli przyjmiemy wartość mieszkania od 200-250 tys. zł razy 3 mln, to daje astronomiczną kwotę 600 - 800 mld zł. Nikt nie sfinansuje takiego programu, żaden fundusz ani fundacja, którą byśmy stworzyli. Musimy zatem stworzyć mechanizmy rynkowe i my takie mechanizmy chcemy stworzyć. Taki cel ma właśnie program Mieszkanie plus. W tym celu chcemy stworzyć odpowiednie mechanizmy legislacyjne" - mówił Morawiecki.

Wicepremier Morawiecki brał udział w Konferencji Izb Domów Maklerskich odbywającej się w Bukowinie Tatrzańskiej. To doroczne prestiżowe spotkanie branży papierów wartościowych z udziałem inwestorów, przedstawicieli spółek giełdowych, domów maklerskich i banków, organów rządowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, organizacji biznesowych i samorządowych.

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7