Trwa ładowanie...
dsq14qh
finanse

Możliwa aktywność BGK na FI; w wypadku zawirowań na FI rząd powinien użyć FCL - Nomura (opinia)

03.01. Warszawa (PAP) - W wypadku zawirowań na rynku długu rząd powinien najpierw skorzystać z elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, a dopiero potem...

Share
dsq14qh

03.01. Warszawa (PAP) - W wypadku zawirowań na rynku długu rząd powinien najpierw skorzystać z elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, a dopiero potem można rozważyć interwencję Narodowego Banku Polskiego - oceniają ekonomiści banku Nomura. Ich zdaniem możliwa jest obecność Banku Gospodarstwa Krajowego na rynku długu.

"Sądzimy, że zanim NBP nawet zacznie rozważać podjęcie działań, rząd w obronie rynku długu powinien najpierw skorzystać z 20 mld euro elastycznej linii kredytowej w MFW (co miałoby wartość dodaną w postaci aprecjacji waluty)" - napisano we wtorkowym komentarzu do poniedziałkowej wypowiedzi ministra Rostowskiego i odpowiedzi NBP.

"Spodziewamy się również, że utrzymywać się będzie możliwość aktywności BGK na rynku długu. Kiedy zmaleje potrzeba interwencji na rynku walutowym, rynek długu może znaleźć się w centrum uwagi BGK" - dodano.

dsq14qh

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Newsweeka" minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że jeżeli do wzrostu rentowności obligacji dochodzi na skutek paniki, albo zarażenia wirusem z zewnątrz, a nie na skutek złego zarządzania finansami publicznymi, to może być celowe, aby NBP "krótkoterminowo interweniował".

W wydanym w poniedziałek po południu komunikacie, NBP oświadczył, że niezależny bank centralny wspiera politykę gospodarczą rządu, ale nie może go zastępować szczególnie w kwestiach związanych z zarządzaniem długiem publicznym. W ocenie NBP stabilność sektora finansowego nie jest zagrożona przez sytuację finansów publicznych.

Ekonomiści Nomury uważają, że NBP poniedziałkowym komunikatem wyznaczył "czerwoną linię".

"W pełni zgadzamy się ze stanowiskiem NBP" - napisano w raporcie Nomury. (PAP)

fdu/ jtt/

dsq14qh

Podziel się opinią

Share
dsq14qh
dsq14qh