Możliwe są dalsze interwencje na złotym - Belka (opis2)

...

05.10.2011 | aktual.: 05.10.2011 17:23

05.10. Warszawa (PAP) - Możliwe są dalsze operacje sprzedaży walut za złote - powiedział na konferencji prasowej szef NBP Marek Belka.

Na pytanie czy możliwe są dalsze akcje interwencji na złotym Belka odpowiedział: "tak, są możliwe takie akcje".

Dodał, że decyzja o sprzedaży walut podjęta została przez zarząd NBP.

"Decyzja o sprzedaży walut podjęta została przez zarząd. W naszej ocenie sytuacja tego wymagała. Obserwowaliśmy pewną destabilizację. (...) Informowaliśmy BGK tak, aby działania nie były wzajemnie sprzeczne" - powiedział Belka.

"Chcieliśmy uspokoić rynki. Taki sygnał, że jesteśmy i próby są obarczone ryzykiem kontrakcji ze strony NBP" - dodał.

W dniach 23. września, 30. września oraz 3. października NBP w komunikatach informował, że dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote.

Belka dodał na konferencji prasowej, iż nadal uważa, że kurs złotego odbiega od kursu równowagi.

"Tak uważam, że na skutek zewnętrznych czynników kurs złotego odbiega od fundamentów i kursu równowagi" - powiedział.

"Celem interwencji było uspokojenie sytuacji na rynku i to się udało - obserwujemy uspokojenie na rynku walutowym" - powiedział członek RPP Andrzej Kaźmierczak.

Zdaniem Belki, kurs złotego uzależniony będzie od sytuacji globalnej.

"Wszystko zależy od sytuacji na świecie. My nie zamierzamy walczyć z tendencjami, które są charakterystyczne dla całej gospodarki. Myślę natomiast, że jeżeli one dalej będą miały miejsce, to będą przebiegały łagodnie" - powiedział Belka.

Belka wykluczył możliwość, by operacje sprzedaży walut za złote działały w przeciwnym kierunku co podstawowe narzędzia polityki monetarnej.

"Nie dopuścimy do tego, żeby operacje sprzedaży walut (za złote - PAP) działały w przeciwnym kierunku co podstawowe narzędzia polityki pieniężnej" - powiedział prezes NBP pytany, czy możliwe jest, by NBP interweniował w celu umocnienia złotego w sytuacji, kiedy RPP będzie obniżać stopy procentowe. (PAP)

map/ nik/ fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankiwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)