MPiPS: adopcja drogą do rodzicielstwa (komunikat)
...
17.06. Warszawa - MPiPS informuje:
Średnio co czwarte małżeństwo w Polsce nie może spodziewać się dziecka na drodze naturalnej. Wiele z par rozważa więc adopcję, jako sposób na powiększenie rodziny. Jak przejść przez ten proces? Wszyscy zainteresowani znajdą niezbędne informacje w opracowanym przez MPiPS poradniku pt.: "ADOPCJA drogą do rodzicielstwa".
W procesie adopcji najważniejsze jest dziecko oraz jego dobro. To do niego jest dobierana rodzina, a nie odwrotnie. Zasada dobra małego człowieka nie oznacza jednak, że w całym procesie kandydaci na rodziców są marginalizowani. Przygotowanie do powstania nowej rodziny przebiega zawsze z poszanowaniem ich podmiotowości.
Informator MPiPS przeprowadzi przyszłych rodziców przez cały proces decyzyjny oraz wszystkie kwestie natury formalnej oraz prawnej. Odpowie na podstawowe pytanie o warunki adopcji oraz o to, kto może się o nią ubiegać. Zainteresowani znajdą w poradniku również informacje na temat między innymi trzech form przysposobienia, zdefiniowanych w polskim prawie.
Wydawnictwo zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania po podjęciu decyzji o adopcji i rozpoczęciu procedury adopcyjnej. Dotyczą one zasad kwalifikacji kandydatów na rodziców, przebiegu sądowej procedury adopcyjnej, a także praw i obowiązków opiekunów.
W poradniku znalazły się również najnowsze informacje dla rodziców, uwzględniające zmiany prawne w zakresie urlopów dla rodziców. Rodziny z adoptowanymi dziećmi są również beneficjentami nowej Ustawy, w myśl której opiekunowie mogą, dzieląc się urlopem, opiekować się w jego trakcie dzieckiem nawet przez rok.
Jeden z rozdziałów poradnika poświęcono kwestii adopcji dziecka z innego kraju. Kontakty oraz uzyskanie dodatkowych informacji ułatwi wykaz ośrodków adopcyjnych w Polsce oraz aktów prawnych.
Broszura znajduje się na stronie internetowej ministerstwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/