Trwa ładowanie...
d1hfg0s
dochód
12-02-2008 17:00

MPiPS: projekt dotyczący naliczania rent - do konsultacji

Nowy system naliczania rent oraz zasadę, że
renta nie będzie zmniejszana ani zawieszana ze względu na wysokość
dochodów z pracy zarobkowej, przewiduje projekt ustawy, który
resort pracy skierował do konsultacji.

d1hfg0s
d1hfg0s

Jak poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej, projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych został w poniedziałek przekazany do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowego systemu naliczania rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 r. System ten będzie powiązany z wysokością odprowadzanych składek emerytalnych, czyli będzie zgodny z zasadami wyliczania świadczeń w nowym systemie emerytalnym.

Istotną zmianą zaproponowaną w projekcie ustawy jest także wprowadzenie zasady, że renta z tytułu niezdolności do pracy nie ulega zmniejszeniu ani zawieszaniu w związku z wysokością przychodów z pracy zarobkowej.

Obecnie renta jest zmniejszana, jeżeli świadczeniobiorca zarabia między 70 a 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zaś po przekroczeniu 130 proc. tego wynagrodzenia - ulega zawieszeniu.

d1hfg0s

Resort w uzasadnieniu projektu przypomniał, że reforma systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 r. zmieniła koncepcję świadczenia emerytalnego. W przypadku osób urodzonych po 1948 r. wysokość emerytury zależy od wieku przejścia na emeryturę oraz kwoty składek wpłaconych w całym okresie aktywności zawodowej. Zebrany kapitał jest dzielony przez przewidywaną dalszą długość życia. Reformując system emerytalny pozostawiono bez zmian zasady obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy.

"Dzięki przyjęciu jednolitej podstawy obliczenia emerytur i rent dla osób urodzonych po 1948 r., a tym samym dostosowaniu zasad wymiaru rent do przeprowadzonej reformy emerytalnej, zachowana będzie - niezbędna dla koegzystencji obu systemów - relacja wysokości świadczeń emerytalnych do wysokości świadczeń rentowych" - uzasadnia resort.

W projekcie ustawy przewidziano, że rentę wylicza się biorąc pod uwagę sumę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (zapisanych na koncie ubezpieczonego prowadzonym przez ZUS) i kapitału początkowego. Ponadto, gdy osoba jest członkiem OFE, dodatkowo wylicza się kwotę, która została tam przekazana.

Przy sumowaniu okresów składkowych zostaną uwzględnione także tzw. okresy hipotetyczne, uzupełniające staż ubezpieczeniowy brakujący do pełnych 30 lat. Według resortu, okresy hipotetyczne to rodzaj mechanizmu ochronnego w przypadku młodych osób, które po krótkim okresie pracy zawodowej stały się częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy.

d1hfg0s

Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy będzie stanowiła kwotę uzyskaną przez podzielenie zgromadzonego ze składek kapitału przez dalsze trwanie życia osoby w wieku 60 lat. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosiła 75 proc. tej kwoty.

Jak wyjaśnia resort pracy, przyjęcie do obliczeń dalszego trwania życia osoby w wieku 60 lat uznano za najbardziej optymalne rozwiązanie, zapobiegające różnicowaniu wysokości rent ze względu na wiek i płeć.

Projekt zakłada, że jeżeli po obliczeniu renty okazałoby się, że jest ona niższa od minimalnej, wówczas byłaby podwyższona do gwarantowanej minimalnej wysokości.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 2009 r. Przewidziano okres przejściowy, w którym renty byłyby obliczane metodą mieszaną, czyli częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Dotyczyłoby to osób, które złożą wniosek o rentę w latach 2009- 2013.

d1hfg0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hfg0s