Trwa ładowanie...
d4fggon
28-06-2016 13:40

MR: 1,2 mld zł z pieniędzy UE na inwestycje drogowe (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka i szefowej PARP Patrycji Klareckiej z konferencji prasowej
#

d4fggon
d4fggon

28.06. Warszawa (PAP) - 14 inwestycji drogowych otrzyma 1,2 mld zł z pieniędzy UE z programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020 - podał resort rozwoju. We wtorek podpisano w tej sprawie umowy o dofinansowanie UE dla siedmiu z tych projektów, dla których łączna dotacja to ok. 371 mln zł.

Dzięki tym projektom - jak wyliczał na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak - będzie łatwiejszy dojazd do węzła Lublin-Czechów na obwodnicy miasta, szybsze połączenie z drogą ekspresową S19, sprawniejszy dojazd do obwodnicy Olsztyna oraz wyjazd z miasta na południu Rzeszowa. Poprawi się ponadto dostępność komunikacyjna na terenie Kielc i okolicznych gmin.

W programie "Polska Wschodnia" zarezerwowano na transport drogowy blisko 3,8 mld zł. Na unijną dotację - jak podkreślił resort rozwoju - mają szanse przedsięwzięcia "poprawiające efektywność układów transportowych oraz zrównoważony transport w miastach wojewódzkich i obszarach je otaczających".

We wtorek podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie dla siedmiu projektów. Unijna dotacja dla tych inwestycji to w sumie ok. 371,8 mln zł, a ich całkowita wartość wynosi ok. 459 mln zł.

d4fggon

Pierwszy nabór wniosków Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadziła w okresie od 21 grudnia 2015 r. do 31 marca br. Do dofinansowania wybrano 14 projektów. Kolejny nabór ma być w październiku 2016 r. (od 3 do 31 października). Na ten cel zarezerwowano 800 mln zł.

"Instrumenty wskazane w +Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+, mają wprowadzić naszą gospodarkę na wyższy poziom rozwoju. Chcemy wzmocnić jej konkurencyjność i innowacyjność. Nie uczynimy tego bez dobrze funkcjonującej w regionach infrastruktury drogowej, która zarówno poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, ale jest też niezwykle ważna dla przedsiębiorców" - zauważył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Przypomniał, że 3 mld zł z programu "Rozwój Polski Wschodniej" na lata 2007-2013 (poprzednik programu "Polska Wschodnia") wybudowano oraz przebudowano łącznie 363 km dróg krajowych i wojewódzkich, w tym 23 obwodnice o długości 113 km. "Wybudowano też dwa mosty na Wiśle. Jeden w Połańcu, który połączył województwa podkarpackie i świętokrzyskie, a drugi w Kamieniu - łączący województwa lubuskie i mazowieckie" - zaznaczył.

"Inwestycje zrealizowane z pieniędzy UE z programu +Rozwój Polski Wschodniej+ usunęły wiele +wąskich gardeł+ w sieci drogowej w Polsce wschodniej. Projekty poprawiły dostępność do makroregionu, zarówno zewnętrzną, jak i komunikację wewnątrz regionu, a także odciążyły ruch w miastach i zwiększyły bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców" - podkreślił wiceszef MR.

d4fggon

Szefowa PARP Patrycja Klarecka spodziewa się, że uda się zaoszczędzić część środków z puli 1,2 mld zł w wyniku przeprowadzonych przetargów. "Z naszych doświadczeń wynika, że 50 proc. tej kwoty często potrafi wrócić po skutecznie przeprowadzonych postępowaniach przetargowych. W związku z tym prawdopodobnie w przyszłym roku kolejne środki będziemy mogli udostępnić na rynek" - oceniła na konferencji prasowej prezes PARP.

Wtórował jej Hamryszczak. "Jeżeli zostaną oszczędności, to ogłosimy trzeci nabór, by potencjalni beneficjenci mogli w odpowiednim tempie i czasie przygotować projekty" - powiedział.

Program "Polska Wschodnia" jest skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet całego programu, w wysokości 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest przeznaczony na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.

d4fggon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fggon