Trwa ładowanie...
dj1iowo

MR: Blisko 3 mld zł na inwestycje w rozwój start-upów w Polsce

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności opracowało program  #StartInPoland, z którego prawie 3 mld zł zostanie zainwestowane w rozwój start-upów w Polsce. Program został zaprezentowany podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremierów Matusza Morawieckiego i Jarosława Gowina w trakcie kongresu Impact'16 w Krakowie.

Share
dj1iowo

"Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych" - czytamy w komunikacie.

Jak podano, kluczową rolę w realizacji programu odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do start-upów. "W rezultacie w ciągu najbliższych 7 lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie zdolne konkurować na rynkach zagranicznych" - czytamy także.

Początkiem ma być identyfikacja pomysłów opartych na rozwiązaniach innowacyjnych, a także weryfikacja ich potencjału rynkowego oraz przygotowania do inwestycji. Najlepiej rokujące start-upy, w celu komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania, otrzymają wsparcie kapitałowe na poziomie inwestora mniejszościowego. Jest ono skierowane na fazę wczesnego rozwoju przedsiębiorstw. "Ten etap będzie realizowany pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju. [...] Natomiast w zakresie programów akceleracyjnych istotną rolę będzie pełniła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości" - podano także.

Wsparcie rozwoju działalności start-upów zapewnią inwestorzy na poziomie later stage, tj. tzw. drugiej i trzeciej rundy inwestycyjnej. Wsparcie w formie inwestycji kapitałowej w start-upy po fazie zalążkowej (seed) służyć będzie zwiększeniu skali ich działalności, w tym m.in. rozwinięciu działalności badawczo-rozwojowej, uruchomieniu produkcji masowej oraz wdrażaniu swoich rozwiązań w odpowiedzi na zdefiniowane potrzeby dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Ten etap będzie realizowany pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju, czytamy także.

dj1iowo

Dodatkowo, przewidziane zostały działania wzmacniające przyciąganie talentów i know-how z zagranicy do Polski. Będzie to przeprowadzone w formule konkursu na najciekawsze rozwiązania dla spółek Skarbu Państwa adresowanego zarówno do młodych przedsiębiorców z Polski jak i z zagranicy, w pierwszym rzędzie Europy Środkowej i Wschodniej.

Jednocześnie został ogłoszony konkurs na program akceleracyjny Scale UP. "To pierwszy uruchomiony komponent Start In Poland, jako pilotażowy konkurs realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Posłuży on opracowaniu i przeprowadzeniu programów akceleracyjnych, w których start-upy - nowe spółki technologiczne - będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi firmami. Budżet pilotażowego konkursu to 35 mln zł i będzie trwał od 15 lipca do 15 września 2016" - czytamy również..

(ISBnews)

dj1iowo

Podziel się opinią

Share
dj1iowo
dj1iowo