Trwa ładowanie...
d1rj9y1
22-12-2016 10:27

MR i BGK przeznaczą 200 mln zł na wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej

Warszawa, 22.12.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) zawarły umowę na realizację programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka", poinformowały ministerstwo i BGK. Dzięki porozumieniu kwota 200 mln zł ma trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej i okołoturystycznej w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje w Polsce Wschodniej, podano także.

Share
d1rj9y1

"Na mocy podpisanej dziś umowy 200 mln zł ponownie trafi na rynek. Pieniądze wesprą instrumentami finansowymi mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej. Pożyczki udzielone na preferencyjnych warunkach, umożliwią firmom nowe inwestycje, dzięki którym pieniądze po raz kolejny skutecznie zapracują w gospodarce" - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

Środki, które zostaną udostępnione przedsiębiorcom, pochodzą z funduszy europejskich poprzedniej perspektywy. Są to spłaty wsparcia zwrotnego udzielanego w projekcie pn. Reporęczenia i pożyczki szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP. Instrumenty wsparcia funduszy poręczeniowych i pożyczkowych w Polsce Wschodniej. BGK zrealizował to przedsięwzięcie, dysponując kwotą blisko 200 mln zł. Po realizacji projektu środki straciły walor środków unijnych i jako krajowe środki pozabudżetowe pozostają w dyspozycji ministra rozwoju, podano także.

"Zależy nam na wywołaniu trwałej zmiany w strukturze gospodarki i zatrudnienia Polski Wschodniej, co wymaga kontynuowania dedykowanego wsparcia, w tym wykorzystywania różnych form finansowania. Rozwój turystyki przyczynia się do wzrostu dynamiki wzrostu gospodarczego tego regionu, a proponowane produkty finansowe będą skierowane właśnie do MŚP prowadzących działalność w obszarze turystyki" - powiedział członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński, również cytowany w komunikacie.

W późniejszym etapie będzie możliwe również udzielanie wsparcia w formie innych instrumentów finansowych np. poręczeń i wejść kapitałowych, o ile zapotrzebowanie na tego typu inwestycje będzie zgłaszane przez przedsiębiorców, podano także.

d1rj9y1

"Przetarg na wybór pośredników finansowych, którzy będą udzielać przedsiębiorcom zwrotnego wsparcia odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" jest kontynuacją wsparcia sektora turystyki w Polsce Wschodniej. Łączna wartość projektów przekroczyła 350 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło blisko 290 mln zł.

(ISBnews)

d1rj9y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rj9y1
d1rj9y1