Trwa ładowanie...
d2lkmuo
15-03-2017 08:46

MR oczekuje dalszego przyspieszenia inflacji do 2,3% r/r w marcu

Warszawa, 15.03.2017 (ISBnews) - Inflacja konsumencka wyniesie 2,3% r/r w marcu wobec 2,2% r/r odnotowanych miesiąc wcześniej, prognozują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

d2lkmuo

"MR oczekuje, że w marcu 2017 roku wzrost cen nieznacznie spowolni - do 0,2% - głównie na skutek spowolnienia wzrostu cen żywności, podczas gdy ceny paliw powinny pozostać stabilne. Oczekujemy, że w marcu roczny wskaźnik powinien pozostać powyżej dolnej granicy celu inflacyjnego NBP i wyniesie 2,3%" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że inflacja konsumencka wyniosła 2,2% w ujęciu rocznym w lutym 2017 r., zaś w ujęciu miesięcznym sięgnęła 0,4%.

"Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w lutym 2017 roku (w relacji do stycznia), był oczekiwany wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 1%). Obserwowaliśmy też sezonowy spadek cen odzieży i obuwia (o 1,8%). Obok tej głównej kategorii, ceny spadły jeszcze jedynie w łączności (o 0,1%)" - napisano w komentarzu resortu.

Według ekonomistów bankowych, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać jednak dalszego wzrostu wskaźnika CPI ze względu na efekty niskiej bazy z roku ubiegłego. Zmiany w polityce monetarnej mogą - ich zdaniem - nastąpić najwcześniej pod koniec roku lub na początku 2018 roku.

(ISBnews)

d2lkmuo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lkmuo