MR: Wzrost PKB w IV kw. był tylko nieznacznie poniżej 2,5% r/r z III kw. 2016 r.
Warszawa, 19.01.2017 (ISBnews) - Grudniowe dane z realnej gospodarki pozwalają szacować, że dynamika roczna PKB w IV kwartale ub.r. była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5%, uważają eksperci Ministerstwa Rozwoju. Według nich, w styczniu 2017 r., przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 5% r/r.
19.01.2017 | aktual.: 19.01.2017 16:53
"Uwzględniając opublikowane dziś dane dotyczące sprzedaży detalicznej, należy oczekiwać, że aktywność sektorów usług i przemysłu była jedynie nieznacznie wolniejsza niż w trzecim kwartale 2016 roku. Tempo spadku aktywności w sektorze budowlanym w czwartym kwartale było najniższe w całym 2016 roku, a był to główny czynnik spowolnienia PKB w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku. W związku z tym należy oczekiwać, że dynamika roczna PKB w czwartym kwartale była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5%. MR oczekuje, że w pierwszym kwartale powinniśmy obserwować poprawę koniunktury zarówno w sektorach usług, jak i przemysłu. Oczekujemy także, że nastąpi stabilizacja w sektorze budowlanym, który powinien odnotować wzrost aktywności (w ujęciu rocznym) już w drugim kwartale br." - czytamy w komentarzu do danych GUS.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że sprzedaż detaliczna w grudniu (w cenach bieżących) wzrosła o 6,4% r/r. Konsensus analityków ankietowanych przez ISBnews wynosił 6,4% wzrostu r/r.
"Analitycy MR prognozują, że w styczniu 2017 r., przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 5% (r/r)" - czytamy dalej.
GUS podał dziś, że produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w grudniu 2016 r. o 2,3% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 6,7%) i o 4,3% niższa w porównaniu z listopadem 2016 r. Konsensus analityków ankietowanych przez ISBnews wynosił 0,8% wzrostu r/r.
(ISBnews)