MRiRW: wszystkie złowione ryby muszą być przywożone do portów
Zgodnie z unijnym prawem od 1 stycznia 2015 r. wszystkie złowione ryby muszą być przywożone do portów. Chodzi o tzw. przyłów czyli ryby, które wpadły do sieci z okazji połowów innych gatunków ryb. Wcześniej takie ryby były wyrzucane do morza.
Obowiązek takiego wyładunku regulowany jest przez rozporządzenie PE i Rady z grudnia 2013 r. w sprawie Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Ministrowie ds. rybołówstwa krajów UE doszli do wniosku, że odrzut przypadkowych połowów jest marnotrawstwem zasobów mórz, gdyż ryby te były wyrzucane za burtę i przeważnie ginęły (często złowione ryby są uszkodzone). Jak powiedział PAP wiceminister Kazimierz Plocke, z satelity można było zaobserwować całe akweny martwych ryb, taki stan rzeczy wywierał negatywny wpływ na zrównoważoną eksploatację żywych zasobów morza i ekosystemów morskich.
Wyrzucanie tzw. przyłowów pogarsza także rentowność rybołówstwa. Rybak musiał się ich pozbyć, gdyż mógł łowić tylko gatunki, na które miał pozwolenie. Gdy np. wypływał na połowy dorsza, nie mógł przywozić śledzi.
Według nowych przepisów, złowione przypadkowo ryby mają być przywożone do portu, wyładowane i rejestrowane. Będzie to dotyczyło takich gatunków jak: szprot, śledź, łosoś i dorsz, których połowy są limitowane. W kolejnych latach obowiązek ten obejmie również inne gatunki. Od roku 2017 r. będą to: gładzica i troć.
W tej sprawie odbyło się spotkanie w resorcie rolnictwa z organizacjami rybackimi. Rozmawialiśmy m.in. o sposobie raportowania niechcianych połowów, rozliczania kwot połowowych, składowania ryb z przyłowów oraz współpracy w tym zakresie ze służbami weterynaryjnymi - poinformował Plocke. Rybacy wskazywali na niejednoznaczność przepisów unijnych oraz brak aktów prawnych dostosowujących prawodawstwo wspólnotowe z zakresu kontroli i środków technicznych do obowiązku wyładunkowego.
Wiceminister poinformował, że zostanie przygotowana specjalna broszura informacyjna dla rybaków z regionu Morza Bałtyckiego, zawierająca wytyczne dotyczące sposobu praktycznego stosowania przepisów w sprawie zakazu odrzutów. Podobne wytyczne dla organów kontroli rybołówstwa w państwach UE przygotowywane są przez Europejską Agencję Kontroli Rybołówstwa.